Hun fik et langt og godt liv

Hun fik et langt og godt liv
Doris Aasted Damgaard. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
MINDEORD | BORNHOLM | Søndag 1. august 2021 • 14:00
Af:
Bente Aastedt Thorup
MINDEORD | BORNHOLM | Søndag 1. august 2021 • 14:00

Bente Aastedt Thorup har sendt mindeord om sin moster, Doris Aasted Damgaard, som døde onsdag i en alder af 99 år.

Doris blev født i Nexø, boede som ung i Lyngby og arbejdede i forretning i København, for eksempel ved Crome & Goldschmidt og Anva. Senere fik hun egen forretning på Frederiksborggade, kaldet Baby House, som hun havde en hel del år.

I 1972 blev Doris gift med Arthur Damgaard, som hun var gift med, til han døde i 1989. I 1974 overtog de to Bio Nexø efter Doris' far og mor, H.R. Sørensen og Alfrida Sørensen. Samtidig med biografdriften passede Doris iskiosken ved siden af biografen, udsalget i selve biografen og i en periode også en slikbutik, Kræmmerhuset, på torvet i Nexø.

I 1988 holdt ægteparret op med at have biograf og flyttede til Nørregade i Nexø, hvor Arthur døde allerede i 1989. Doris boede i Nørregade til 2015, hvor hun fik en lejlighed på Nørremøllecentret indtil sin død.

I sine unge dage på Bornholm var Doris med til at starte badmintonklubben i Nexø i 1937, og hun blev i tre år bornholmsmester, 1939, 1940 og 1941. Så satte et brækket ben på banen en stopper for hendes sportskarriere.

Doris var altid yderst velplejet og velklædt og holdt af smukke ting omkring sig. Under biograftiden var hun altid i arbejde, fra klokken 6 om morgenen til hen på aftenen, for det første med kioskerne, hvor hun havde flere ansatte og for eksempel til påske udsmykkede de overdådigste påskeæg, berømmet i byen.

Doris var meget dygtig til al brød- og kagebagning og lærte gerne fra sig til unge venner, ligesom hun strikkede trøjer lynhurtigt til familie, venner og bekendte. Senere, da hun var blevet alene, lavede hun silketryk og kreerede smukke (gave)kort, som familien og andre fik stor glæde af i mange år. Hun uddelte med rund hånd gaver og solgte også i perioder af sine kreationer. Hun sendte endda ved særlige lejligheder gaver til kongehuset, hvis fine takkebreve kom op at hænge på væggen til stor glæde for Doris.

Doris var en stor hundeven og havde i tidens løb fem-seks hunde efter hinanden, altid schæferhunde, som hun motionerede – enten på cykel eller på lange gåture på op til 10 kilometer, så længe hun kunne det.

Doris var alt i alt en foretagsom, kreativ, beslutsom og udadvendt person. Som barn blev hun kaldt "stormvinden" af sin mor, har hun selv fortalt.

Doris, som blev født den 14. december 1921, havde i den sidste tid glædet sig meget til at fejre sin 100-års fødselsdag i år, som hendes to søstre havde kunnet fejre deres før hende. Sådan skulle det ikke være. Men det er ikke forkert at sige, at hun fik et langt og godt liv.



FÅ ABONNEMENT