– Vi mødes på den store parkeringsplads overfor travbanen klokken 13.45. Vi har fået godkendt en rute af Naturstyrelsen, der går gennem skoven. Først kører travfolkene og så følger vi andre trop, hestevogne, ryttere, cyklister og gående. Vi vil prøve at holde os nogenlunde samlet, men med en fornuftig sikkerhedsafstand. Turen er på cirka 12 kilometer og tager en time godt og vel.
Hvis man går med i demonstrationen, er så man så imod biodiversitet?
– Nej. Jeg tror, at alle danskere forstår, at vi står midt i en biodiversitetskrise, der kræver handling. Jeg tror, de fleste forstår, hvorfor vi har den. Hovedårsagen til krisen må være det konventionelle landbrug, hvor vi forgifter jorden, og så det faktum, at naturen fortrænges, i takt med at byerne vokser.
– Derfor forstår vi heller ikke, at naturnationalparker er løsningen. Hvis problemet var, at arterne i skoven havde det dårligt, så ville det give mening, at vi skulle beskytte dem med en eventuel indhegning og store græssere. Men problemet er jo ikke i skoven, tværtimod. Jeg frygter, at vi er ude i et symbolprojekt, i stedet for at løse de problemer, der reelt er skyld i biodiversitetskrisen. Og jeg mener ikke, at det er rimeligt, at vi lokale skal betale så høj en pris for det.