Går på pension efter 43 år: 'Jeg kommer til at savne børnene'

Går på pension efter 43 år: 'Jeg kommer til at savne børnene'
Jens Christian Andersen går på pension, efter 27 år på Peterskolen i Rønne. Foto: Katrine Westh Sørensen
Torsdag 27. juni 2024 • 11:00
Torsdag 27. juni 2024 • 11:00

Jens Christian Hansen går på pension efter 43 år som lærer, 27 af dem på Peterskolen i Rønne.

Jens Christian kommer oprindeligt fra Nordsjælland, nærmere bestemt Græsted, og kom til Bornholm i slutningen af 90’erne for at arbejde. Han har nu undervist i 27 år på Peterskolen i Rønne, og hans aftryk ses helt tydeligt i skolens indretning.

– Jeg stammer fra Norsjælland, hvor jeg også arbejdede på en kristen friskole, oppe midt imellem Gilleleje og Græsted. Der var jeg efter at jeg blev færdig med seminariet i 1983, og var med til at bygge skolen op. For eksempel havde jeg det første hold i fysik og skulle oparbejde en fysiksamling. Vi startede med, hvad der kunne stå på én hylde, og endte med at have et helt lokale, hvor der var fyldt op i alle skabe. Senere har jeg ad to omgange været med til at bygge en samling op. For da jeg kom her, havde man faktisk ikke et fysiklokale. Man rullede et rullebord ind, når man skulle have fysik og vi havde et lille rum, hvor alle kemikalierne stod. To år senere byggede vi fysiklokalerne derovre, fortællet Jens Christian.

– Der startede vi også helt fra bunden og skulle bygge en samling op. Jeg kan huske, at jeg fik 40.000 kroner til at købe udstyr for. Det var meget dengang. Så fik vi det nye fysiklokale for to år siden, og det har jeg så også været med til at indrette og købe udstyr til. Så det har været meget interessant at være med til at sætte sit præ til eftertiden.


Jens Christian Andersen med sin 3. klasse på Peterskolen i Rønne. Foto: Katrine Westh Sørensen


Underviste elever fra 2. til 9. klasse

Jens Christian underviser i naturfagene matematik, fysik, kemi, naturteknologi og geografi. Han har undervist elever helt ned til 2. klasse og til og med de afslutter folkeskolen i 9. klasse. Han nyder at arbejde med alle aldersgrupper, da interaktionen med eleverne kan noget helt forskelligt.

– Det er nogle helt andre ting du skal sætte i gang, om du er det ene eller det andet sted. Det er lige fedt, om det er de små eller de store. De små med deres umiddelbarhed, elsker jeg meget. De er meget åbne og siger tingene ligeud. De store, jamen der har man mere en snak på lige fod. Den vekselvirkning kan jeg godt lide.

'Det handler først og fremmest om børnene'

For Jens Christian er der én ting som han kommer til at savne mest, og som står helt centralt som udgangspunktet for hans arbejdsliv; nemlig arbejdet med børnene.

Hvad kommer du til at savne mest?

– Det er dét at være sammen med børnene. Jeg har det som en fisk i vandet, når jeg er sammen med børnene. Jeg kommer også til at savne mine kollegaer, men jeg bliver nødt til at sige; det er først og fremmest børnene. Jeg kunne altid gå ud og have et frirum sammen med børnene. Dem vil jeg komme til at savne meget, og jeg har så svært ved tanken om, at på fredag så er det slut. Det bliver mærkeligt. Jeg føler jo lidt, at eleverne har været mine børn. Og det har i hvert fald været en kompensation, for ikke selv at have fået nogen. Jeg har altid haft børnene, og det er dem som jeg skal undvære nu. Det er lidt svært at tænke på. Men nu går jeg snart ind i et nyt kapitel, ind i min tredje alder, hvor der starter et nyt liv.

En hård start på livet

At Jens Christian skulle nå pensionsalderen, har faktisk ikke altid ligget i kortene. Da han var spædbarn, var han alvorligt syg og hans forældre fik stillet i udsigt, at kan muligvis ikke kom til at blive særlig gammel.

– Jeg har været alvorlig syg som barn og haft vand i hovedet. Jeg har senere hørt udsagn om det fra bekendte, som kan huske, at der blev bedt for mig i sognet. Det er måske grunden til, at jeg lever i dag, og det er rigtig stort for mig.

Overvejer du at få et seniorjob på skolen?

– Nej, når nu jeg først har forladt lærerjobbet, så vil jeg ikke tilbage til det. Jeg vil gerne bevare den gode oplevelse, som jeg sidder med nu.

Hvad skal der ske nu

– Jeg skal til at dyrke min fysik lidt mere. Der er noget jeg skal arbejde på. Derudover sidder jeg blandt andet i menighedsrådet, og jeg er meget bevidst om, at der skal nogle faste ting ind i hverdagen – noget man skal. For eksempel vil jeg tre dage om ugen gå morgentur, og jeg har også tænkt at jeg gerne ville have et lille job, ved siden af min pension. Det at kunne komme ud og være sammen med andre, kunne jeg godt tænke mig at opsøge. Hvis ikke jeg har struktur, så tror jeg, at jeg kommer til bare at sidde derhjemme. Og så skal jeg læse mine aviser, jeg holder tre aviser.

Du holder naturligvis Tidende?

– Ja, det gør jeg da. Men jeg er en uge bagud, så jeg har lidt at indhente. Det glæder jeg mig til at kunne bruge noget mere tid på.

Jens Christians sidste dag som lærer på Peterskolen er fredag den 28. juni.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT