Ellen og Christian nåede at holde jernbryllup

Christian Stentoft, der var med til at starte Bornholm Rundt-marchen, er død.
Christian Stentoft, Thorkildsvej i Rønne, er død, 93 år.
Han døde seks dage efter, at han og Ellen Stentoft holdt jernbryllup efter 70 års ægteskab.
Christian Stentoft kom fra Amager. Han kom ud at tjene på landet, inden turen gik til Bornholm og Almegårds Kaserne, da han skulle aftjene sin værnepligt.
Christian Stentoft fortsatte i forsvaret og var ansat ved Bornholms Værn fra 1951 frem til sin pensionering i 1990.
Han blev i 1953 gift med Ellen, der var telefondame på Klemensker Central. De bosatte sig i Hasle, hvor Ellen kom fra.
I 1954 fik de deres datter Gurli, der imidlertid døde i 2003, kun 48 år gammel.
De flyttede sidst i 1950’erne til Thorkildsvej i Rønne, hvor de har boet siden.
Christian Stentoft uddannede sig i forsvaret til skydelærer og fægtemester, og han var således en af instruktørerne bag de mange dygtige fægtere fra Bornholm i en årrække.
– Det var først ude i militæret og så i den civile klub Pré. Vi er en del, der har nydt godt af hans træning, som fik os frem til danmarksmesterskaber og nordiske mesterskaber, fortæller Christian Stentofts nevø, Bent Anker, der selv var en af de aktive fægtere.
Bornholm Rundt
Christian Stentoft huskes også for sit engagement i Bornholm Rundt marchen. Det var på opfordring fra Dansk Gangsport, at der dels blev stiftet en gangforening på Bornholm og dels blev etableret en march / et større gangarrangement over flere dage på Bornholm.
Det var dengang med folk fra forsvaret som igangsættere. Men da den nyvalgte formand for gangforeningen blev udsendt til Cypern, blev det Christian Stentoft, der kom til at stå i spidsen for tilrettelæggelsen af den første Bornholm Rundt i 1976. Han havde allerede gået øen rundt et par gange i militærregi.
Ellen og Christian Stentoft takkede af efter at have været engageret i arbejdet med planlægning og afvikling af 28 marcher.
"Al planlægning og forberedelse er gennem de mange år blevet styret fra familien Stentofts hjem", sagde marchens "personalechef" Preben Rasmussen ved starten på den 29. march i 2004.
"Uden jeres engagement og entusiasme var der ingen march i dag, så enkelt kan det siges".
De blev ved den lejlighed udnævnt til æresmedlemmer af Gangforeningen Rotna.
Stomiforeningen
Christian Stentoft blev hædret igen i 2010, da han blev æresmedlem i Stomiforeningen Copa.
Christian Stentoft fik konstateret colitis ulcerosa (en mere eller mindre kronisk betændelsestilstand af slimhinden i tyktarmen og endetarmen). Han fik medicinsk behandling frem til 1978, hvor han fik anlagt en stomi.
Han var i mange år formand for den bornholmske lokalforening og i to perioder landsformand.
Christian Stentoft fik som pensionist tid til at dyrke sin store interesse for håndværk. Han byggede urkasser til bornholmerure, og han har forsynet familien med trædrejede skåle, lysestager med videre.
Christian Stentoft efterlader sig sin hustru Ellen, nogle nevøer og en niece.

NYT JOB
MEST LÆSTE


Ejn sæksara
Et sæt bestående af en stor snaps og et lille glas øl. Betegnelsen kommer af, at det kostede seks øre.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration