25-års jubilar har droslet ned

25-års jubilar har droslet ned
Erik Deichmann Haas har inviteret til jubilæumsreception i Nyker Forsamlingshus fredag den 13. oktober klokken 14-17. Foto: Holger Larsen
Torsdag 12. oktober 2023 • 05:30
Holger Larsen
Journalist
Torsdag 12. oktober 2023 • 05:30

Erik Deichmann Haas er begyndt at tænke på en tid efter Bornglas.

– Hvis den rette person kommer og vil give den rigtige pris, så slår jeg til og sælger min virksomhed. Så skal jeg nok finde noget andet at lave de sidste fire-fem år, inden jeg går på pension.

Det siger 61-årige Erik Deichmann Haas, der fejrer 25-års jubilæum med sin virksomhed, Bornglas – Din glarmester, tømrer- og snedkerforretning i Nyker.

Erik Deichmann Haas lægger ikke skjul på, at han er begyndt at tænke på en fremtid uden Bornglas, og at han er i gang med at drosle ned.

– Jeg har tre medarbejdere, der alle har været med i mange år, og hvis nogen af dem stopper, tager jeg ikke nye ind. Jeg tager heller ikke flere lærlinge. Jeg tror, vi har udlært 8-12 stykker, både glarmestre og tømrere. Jeg synes, at jeg har gjort min pligt på det område, siger han.

Udlært tømrer

Erik Deichmann Haas er udlært tømrer, men greb muligheden for at blive selvstændig i 1998, da han overtog en glarmestervirksomhed i Aakirkeby, hvor han tidligere havde arbejdet.

Han lærte sig at skære glas, og der var masser af glarmesterarbejde i de første år. Bornglas producerede selv termoruder og var oppe på at lave 300-400 om ugen.

Tømrer- og snedkerarbejdet kom ind i billedet igen for Erik Deichmann Haas, da Bornglas i 2009 overtog Thiesens Byggeforretning.

Glarmesterarbejdet er i dag trådt lidt i baggrunden. Det er eksempelvis stort set slut med at skifte termoruder. Nu handler glasarbejdet mest om at lave glasafskærmning som for eksempel brusevægge.

Fordelingen af opgaver er i dag omkring 70-30 i tømrerfagets favør, anslår Erik Deichmann Haas.

– Vi udskifter døre, vinduer og bygger træterrasser, og vi har maskiner til også at kunne lave specielle ting, som for eksempel forsatsrammer på specialmål til bevaringsværdige huse i Svaneke.

Medarbejdere inddrages

Erik Deichmann Haas virker i dag som en glad, afklaret og afslappet chef. Sådan har det ikke altid været, erkender han. Der har både været dårlige tider, og tider, hvor det var ved at vokse over hovedet på ham.

– Vi var oppe på 10 ansatte i halvandet år, men jeg kunne hverken sove eller spise. Det blev besværligt for mig at styre, og jeg valgte at drosle ned. Hold kæft, hvor var det godt, at jeg gjorde det, siger han i dag.

Erik Deichmann Haas valgte i stedet en strategi, hvor han inddrager den lille skare af medarbejdere i mange beslutninger.

– Hvis vi får mulighed for at få en stor opgave, spørger jeg: "Har I lyst til at give den en ekstra skalle i et stykke tid med denne opgave – eller skal vi sige nej tak?". Og så retter jeg mig efter deres svar. Jeg tror, det er en god idé. Jeg oplever, at hvis medarbejderne har sagt ja til en opgave, sætter de en ære i, at vi kan holde tidsplanen. Vi er som en familie, og vi stoler på hinanden, siger han.

– Vi har mange opgaver for Bornholms Boligselskab, og vi har lige udskiftet 10 gavle i Klemensker. En af de mest spændende opgaver for os var, da vi blev hyret til at skifte glas i tårnet i Bornholms Lufthavn. Arbejdet skulle foregå om natten, og vi brugte to uger på det.

Stresser af med Balou

Neddroslingen i firmaet betyder også, at chefens arbejdsuger ikke længere er på 60 timer, som de kunne være, da det gik vildest til, men nu ligner en almindelig arbejdsuge.

– Jeg holder til gengæld ikke seks ugers ferie, men tager af og til nogle lange weekender. Vibeke er jo også selvstændig og elsker sit arbejde, siger Erik Deichmann Haas om sin hustru, Vibeke Haas, der driver Akupunktur og Massage Bornholm i Snogebæk.

Skulle arbejdsdagen alligevel blive for stresset, stopper Erik Deichmann Haas firmabilen, lader mobiltelefonen ligge i bilen, tager hundesnoren og går en lille tur med sin trofaste følgesvend, Balou, som er en stor hund af blandet race.

Erik Deichmann Haas har i mange år været en fast del af den bornholmske fodboldverden som leder og træner. Det er han ikke længere.

– Nu er jeg begyndt af spille Masters-fodbold i Svaneke, og jeg er blevet fodbolddommer – og så er jeg begyndt at spille golf, selv om jeg mange gange har sagt, at det ville aldrig ske.


 

 

Erik Deichmann Haas med en af de forsatsrammer, som Bornglas fremstiller på specialmål. Foto: Holger Larsen

 

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT