Stormfloden har ikke stoppet planerne på Kjærenæsgrunden

Stormfloden har ikke stoppet planerne på Kjærenæsgrunden
Kjærenæsgrunden i Allinge som den så ud efter fredagens uvejr. Foto: Claus Petersen
KULTUR | Søndag 22. oktober 2023 • 15:30
Jakob Marschner
Journalist
KULTUR | Søndag 22. oktober 2023 • 15:30

Vores planer tager højde for uvejr, siger stiftelsen bag planen om at skabe en permanent pavillon for 100 skulpturer af Sonja Ferlov Mancoba på Kjærenæsgrunden i Allinge.

Weekendens uvejr på Bornholm er også blevet opmærksomt fulgt i en del af galleri-miljøet på Bredgade i København.

Her står galleriejer Mikael Andersen i spidsen for arbejdet med at skabe en permanent pavillon og lade den danne ramme om 100 skulpturer af kunstneren Sonja Ferlov Mancoba (1911-1984), der var stærkt knyttet til Bornholm.

Den kommende skulpturpark skal ligge på Kjærenæsgrunden i Allinge, der heller ikke gik ram forbi af fredagens uvejr. Det ændrer uvejret ikke på, for hos stiftelsen Estate Ferlov Mancoba lyder meldingen, at planen om skulpturparken hele tiden har taget højde for, at skulpturerne skal installeres lige ud til Østersøen.

– Umiddelbart forventer jeg, at vi kører videre efter den plan, der er lagt. Men det kan godt være, at vi lige skal kigge en ekstra gang på scenarierne for 100 års-hændelser som den her, siger arkitekt Michael Brunbjerg, der er bygherrerådgiver på projektet.

– Jeg har set mange billeder fra Allinge her i weekenden. Men det kommer ikke bag på os. Det er ikke første gang, at en voldsom vejrsituation har kastet sten op på grunden. Så det er noget, som vi har planlagt med hele tiden. Vi samarbejder allerede med ledende eksperter på mange felter, også eksperter i kystsikring, siger han.

– Det er da voldsomt at se asfaltflager være kastet op på land. Men det er ikke noget, der ryster os, for det har været kendt hele vejen igennem, at sådan noget her kan ske, siger Michael Brunbjerg.

Kjærenæsgrunden i Allinge er ejet af regionskommunen. Lige før sommerferien vedtog kommunalbestyrelsen at forlænge Estate Ferlov Mancobas reservation af grunden med to år, så den nu løber frem til sommeren 2025.

– Så jeg regner med, at vi vil være i gang til den tid, siger Michael Brunbjerg.

– Vi er i gang med at rejse finansiering. Så snart den er på plads, har vi noget mere konkret at tale om, siger han.

Den planlagte pavillon på Kjærenæsgrunden bliver tegnet af den verdenskendte og prisbelønnede japanske arkitekt Tadao Ando. Det bliver hans første byggeri i Skandinavien.

Sonja Ferlov Mancoba opholdt sig på Bonholm i længere perioder både før og efter Anden Verdenskrig. Hendes arbejde omfatter malerier, collager, tegninger og skulpturer. Hun startede som kunstner i midten af 1930'erne og fremstillede værker frem til sin død i 1984.

Bornholms Kunstmuseum præsenterede forrige år en stor udstilling af Mancobas værker på udstillingen "Sonja Ferlov Mancoba: Det var først på Bornholm...". I praksis vil både de 100 skulpturer og pavilllonen på Kjærenæsgrunden også blive skænket til Bornholms Kunstmuseum.

Kjærenæsgrunden er på 9.000 kvadratmeter. Heraf vil pavillonen efter planen udnytte cirka 700 kvadratmeter.




Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT