Museum skal have ny leder

Museum skal have ny leder
Jens Christoffersson (tv) og Lave K. Broch fortsætter samarbejdet, men fremover vil de begge være frivillige på Bornholms Forsvarsmuseum, og der skal findes en ny museumsleder til at afløse Lave K. Broch. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
KULTUR | Torsdag 3. november 2022 • 15:30
Holger Larsen
Journalist
KULTUR | Torsdag 3. november 2022 • 15:30

Lave K. Broch går fra at være leder til at blive frivillig på Bornholms Forsvarsmuseum.


Bornholms Forsvarsmuseum i Rønne skal have ny leder. Lave K. Broch stopper efter to år i jobbet og går fra at være museumsleder til at blive frivillig, idet han fortsætter som medlem af Kastellets Venner Bornholm, der er foreningen bag museet.

– Bornholms Forsvarsmuseum er et fantastisk museum. Forsvarsmuseet har historiske bygninger, spændende genstande, engagerede frivillige og glade gæster. Det har derfor været en rigtig god oplevelse at være museumsleder igennem 2021 og 2022, siger Lave K. Broch.

– Forsvarsmuseet er i en god udvikling. Sammen med engagerede frivillige har vi på museet forbedret udstillingen. De besøgende har generelt været meget glade for at besøge museet, og vi har i løbet af året fået en masse positive tilbagemeldinger. Vi har fået flere frivillige, og mit sidste opråb førte til, at vi fik endnu en frivillig, der blandt andet hjælper med museets grønne områder, men der er brug for flere, tilføjer Lave K. Broch.

– I løbet af min tid som museumsleder har jeg haft mange dejlige oplevelser. Mit møde med bornholmere, der vil tale om historien, har været noget af det bedste. Der skete også noget, som nærmest burde være umuligt. På et tidspunkt dukker en norsk gæst op, og han melder sig ind i Kastellets Venner Bornholm. Fordi han taler norsk, går jeg hen til billetsalget og fortæller, at cirka 200 norske soldater var med til at bygge Kastellet i 1680’erne, og jeg fortæller, at min mor er fra Nordnorge. Der går ikke lang tid, og så finder vi ud af, at vi er grandfætre. Jeg havde ikke kendskab til, at han fandtes, men nu har vi kontakt til hinanden, og forhåbentlig kommer hans far til Bornholm og besøger min mor, fortæller Lave K. Broch.

Formand beklager

Jens Christoffersson, der er formand for Kastellets Venner Bornholm, beklager, at Lave K. Broch stopper som leder. Han oplyser, at arbejdet med at finde en afløser er gået i gang, og at stillingen bliver annonceret i lørdagsavisen.

– Det betyder, at der kommer et afbræk i den påbegyndte proces med at få reorganiseret udstillingen, etableringen af nye historier og plancher med videre, kommer til at stå stille i et stykke tid, siger Jens Christoffersson.

Jobbet som museumsleder er en deltidsstilling. Museet er åbent fra maj til og med efterårsferien, og besøgstallet har aldrig kunnet oppebære en fuldtidsstilling.

– Vi har tidligere haft en senior i jobbet, og det kunne også være en yngre person, der kan få det til at passe sammen med et andet job. Vi lægger derfor op til, at en ny leder er med til at forme sin egen ansættelse. Det var Lave også, og det betød, at vi gik fra at have åbent mandag-fredag til at have åbent onsdag-lørdag, også i i håb om at få flere bornholmere til at besøge os. Vi er åbne for alt. Vi skal bare have det til at hænge sammen med den økonomi, vi kan tilbyde, siger Jens Christoffersson.

Lave K. Broch fortæller, at han som frivillig blandt andet vil være med til at etablere en ny særudstilling om bornholmeres indsats i de to slesvigske krige, og så sender han en tak til dem, han har samarbejdet med og kommer med en opfordring til at bakke op om museet.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT