– Både bestyrelsen og vores sekretariat har bidraget med deres kontakter i forhold til at få solgt de relativt billige sponsorater, hvor de fleste køber et til 5.000 kroner. Det giver lidt omtale, og så er man med til at støtte kulturen. Dem har vi nok solgt knap 20 af i år.
De store bidragydere blandt fondene har "venligt påpeget", at kulturugen hele tiden skal udvikle sig og finde på nye ting, og at den næste år skal udvide sit koncept, så det i højere grad henvender sig til børn og unge, fortæller Mikkel Bach-Jensen.
Den seneste håndfuld år har regionskommunen bidraget med cirka 180.000 kroner til kulturugen, og budgettet balancerer gerne lige under en million kroner, hvilket det også gør i år.
– Lidt lavere i år end sidste år, siger formanden.
– Men vi har faktisk delt ud til en del flere arrangører i år, end vi tidligere har gjort, og det betyder jo, at den enkelte modtager mindre. Vi vil gerne støtte så mange som muligt, men der er selvfølgelig også nogle iblandt, som ikke opnår støtte.
En vigtig indtægtskilde er kulturugearmbåndene, som publikum køber.
– Og det er jo obligatorisk at bære sådan et for at kunne opleve et kulturugearrangement, også selv om det eventuelt er et gratis arrangement, forklarer han.
Armbåndene har været obligatoriske i tre år, og inden var det kulturuge-badge, publikum erhvervede sig.
– Det er virkelig væsentlig del af vores økonomi, så det er virkelig vigtigt for os, at der er nogle turister og nogle borgere, der køber armbåndene og på den måde får adgang til de flere end 200 arrangementer, hvoraf mange altså er fuldstændig gratis, hvis man har sit armbånd på.
Ganske få arrangementer har dispensation for armbåndet, og det er noget arrangøren betaler for.