– Men hvis det er non-stop hver weekend, så bliver det for meget. Men hvad skal det så være for noget kultur? Nok ikke festival som i dag. Men julemarkeder og gysergårde ville være superfint.
Kig ud i landet
En anden i salen har et spørgsmål henvendt til Roald Bergmann:
– Hvad har I gjort for at kvalitetssikre produktionen?
– Vi har løbet en kæmpe risiko og ikke været 100 procents sikre, og vi har lagt asfalten, mens vi har kørt, svarer Roald Bergmann.
– Men der er tre ting, der skal være til sådan en festival: Musik, noget at drikke, og man skal kunne gå på lokum, så de tre ting har vi ladet andre stå for.
Som afslutning spørger Roald Bergmann panelet om, hvad der skal til, for at kulturarrangementer som dem, Kjøllergaard har tænkt sig at afholde, kan blive givende for lokalsamfundet.
– Som nabo er det spændende at følge, også om det bliver andet end bare en festival. Det er ærgerligt, hvis der skal være øl og spiritus med, før man kan kalde det kultur. Hvis det skal være helårsåbent med forskellige arrangementer, så skal der være nogle aktiviteter, der ikke kun baserer sig på festival og alkohol, siger Tue Christiansen.
Maria Barslund giver sit besyv med:
– Tænk bredt i målgrupper, så lokalerne kan bruges til alt fra musik til kunst og litteratur og noget i børnehøjde. Få lavet et helårshjul med aktiviteter, der rummer det hele.