To drenge sigtet for hærværk på lygtepæle

To drenge sigtet for hærværk på lygtepæle
Sådan så en af lysmasterne på Lærkevej ud søndag eftermiddag. Foto: William Sonne Kaalø
TOPNYHED | KRIMI | Mandag 30. oktober 2023 • 14:37
TOPNYHED | KRIMI | Mandag 30. oktober 2023 • 14:37

Politiets efterforskning har medført, at to drenge på 14 og 15 år er blevet sigtet for hærværk på 30-40 lysmaster i Rønne.

På baggrund af efterforskning har Bornholms Politi i dag sigtet to drenge på henholdsvis 14 og 15 år for weekendens omfattende hærværk på 30-40 lysmaster i Rønne. Det oplyser vicepolitiinspektør i Bornholms Politi Allan Bredahl til Bornholms Tidende.

– De to har vi fundet i dag, og de er blevet sigtet, afhørt og løsladt igen. Begge to erkender forholdene, siger han.

– Det er en sag, vi tager meget alvorligt. Skulle der være nogen, der får den tanke, at der er tale om drengestreger, må jeg bare sige, at drengestreger ser anderledes ud. Det her er gedigent hærværk.

Allan Bredahl fortæller, at de to drenge ikke har fortalt politiet om deres motiv. Han vil dog ikke oplyse, om de er kendt af politiet i forvejen.

Desuden er der det specielle ved sagen, at den ene er under den kriminelle lavalder.

– Så når jeg siger, at de begge er sigtede, så er det for den 14-åriges vedkommende "sigtet" i anførselstegn. Han får en formel sigtelse, og de kan formentlig begge to gøres erstatningsansvarlige, men der vil være et særligt forhold for den 14-årige, eftersom han er under den kriminelle lavalder, siger Allan Bredahl, som tilføjer:

– Det kan betyde, at man kan komme for Ungdomskriminalitetsnævnet, hvor man får en eller anden sanktion. Det afhænger af forholdet.

Strafferammen for hærværk er et år og seks måneders fængsel, oplyser Allan Bredahl.

Hærværket er, så vidt politiet mandag eftermiddag er orienteret om, foregået på Hesteløkken, Lærkevej, Fyrrevej, Birkevej, Minervavej og Haslevej i Rønne Nord. Skulle der være sket skader andre steder, hører politiet gerne om det. Samtidig er man taknemmelig for borgernes henvendelser, der har hjulpet i efterforskningen.

– Vi er selvfølgelig rigtig taknemmelige for de borgerhenvendelser, vi har fået med de iagttagelser, der nu var, og som gjorde, at vi kom på sporet af de to, siger Allan Bredahl.

Det endelige antal lysmaster, der er blevet udført hærværk på, eventuelle følgeskader og de samlede udgifter i forbindelse med udbedringen har politiet endnu ikke fået oplyst af kommunen.

– Vi skal lige have klarlagt det fulde omfang, lyder det fra vicepolitiinspektøren.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT