Åben scene blev en succes i Hasle
"En skøn aften med åben scene og fællessang", skriver KUK i Hasle om torsdagens arrangement i medborgerhuset i det gamle rådhus i Hasle.
Her forsøgte arrangørerne sig med noget nyt, nemlig med åben scene, hvor lokale musikere havde mulighed for at tilmelde sig. Interessen var så god, at der hurtigt blev udsolgt.
Petra og Nanna Liv underholdt med egne sange, Inger Aino med folkesange fra hele verden, Bjarne Kure med en forsmag på hans koncert den 4. maj.
"Og så var der Samuel med helt fantastisk beatboxing udført med humor og stort talent ", skriver KUK i Hasle.
KUK står for kultur, underholdning og kafé. Det er et initiativ under Hasle og Omegns Byting med det formål at skabe kulturarrangementer i Hasle. hol
NYT JOB
MEST LÆSTE

Farlige vaner starter i stilhed


En sijllavitta
‘Sijllagjæl’ (indvolde fra sild) som man klaskede op på en væg i forskellige figurer, fx et ansigt, for at forskrække folk om natten, idet det lyste (fosforescerede). Teinnæs illustrerer ordet med følgende citat: ‘Pass du på, ønte varr så vikti, æjlla kajn du tro jâ ska lawa dai en sijllavitta’.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration