– De kigger på, om der er sammenhæng til andre sager – det kan være ved at se på, om mailadressen er blevet brugt før, forklarer Jacob Kofod Ipsen.
– Der er eksempelvis sendt tusindvis af nigerianerbreve, og i stedet for sagerne ligger i 12 forskellige poitikredse, samles de ét sted, og det er det samme med denne type sag. Det kan meget vel være, at der sidder nogen i Næstved eller Hjørring, som har været udsat for det samme, siger chefpolitiinspektøren.
Skulle det vise sig, at sagen fra Nexø er unik, og at gerningsmanden må formodes at befinde sig på Bornholm, vil det blive en sag for Bornholms Politi, men det forekommer usandsynligt i dette tilfælde, medgiver Jakob Kofod Ipsen.
Pas på i telefonen
På trods af kryptobedrageriet, der ramte det midaldrende par fra Nexø, næppe bliver en efterforskningsopgave for mandskabet på politigården i Rønne, valgte politiet torsdag at omtale svindelnummeret i døgnrapporten, som bliver gengivet i pressen. Det skete for at minde bornholmerne om, at de skal være påpasselige på nettet, og når fremmede mennesker over telefon beder om personlige oplysninger.