Tidligere CNN-vært løsladt - blev anholdt på ordre fra Trumps minister

31. JAN 2026 • 04:57UDLAND

Journalist er tiltalt for sammensværgelse efter dækning af en demonstration i Minnesota for to uger siden.

Den tidligere CNN-vært Don Lemon er fredag blevet løsladt, efter at han i de tidlige morgentimer blev anholdt i Los Angeles i Californien i forbindelse med sin dækning af en demonstration i delstaten Minnesota for knap to uger siden.

Det skriver det amerikanske nyhedsbureau AP.

Anholdelsen af Lemon, der i dag arbejder selvstændigt som journalist, skete på ordre af justitsminister Pam Bondi. Det skrev hun tidligere fredag i et opslag på det sociale medie X.

En anklagejury i delstaten Minnesota har fredag rejst tiltale mod Lemon og en række andre personer, efter at demonstranter 18. januar trængte ind i en kirke i byen Saint Paul, hvor en embedsmand fra immigrationsmyndigheden ICE arbejder som præst.

I kirken råbte demonstranterne "ud med ICE".

Lemon er tiltalt for sammensværgelse og overtrædelse af det første forfatningstillæg, der blandt andet beskytter ytringsfriheden.

Journalisten og hans advokat har tidligere forklaret, at Lemon var med i demonstrationen som journalist og ikke som deltager.

I retten i Los Angeles krævede anklager Alexander Robbins fredag, at der skulle stilles kaution på 100.000 dollar, hvis Lemon skulle løslades. En dommer afgjorde dog, at journalisten kunne løslades uden kaution.

Efter retsmødet i Californien siger Lemon ifølge AP, at han ikke vil lade sig bringe til tavshed.

- Jeg har brugt hele min karriere på at dække nyheder. Jeg kommer ikke til at stoppe nu.

- Faktisk er der ikke noget vigtigere tidspunkt end lige nu, i dette øjeblik, for frie og uafhængige medier, der kaster lys over sandheden og holder magthaverne ansvarlige, siger den 59-årige journalist.

Demonstranter har i den seneste tid raset mod de amerikanske immigrationsmyndigheder oven på drabene på to amerikanske statsborgere - 37-årige Renee Nicole Good og 37-årige Alex Pretti.

Tidligere i januar blev 37-årige Renee Good skudt og dræbt af en ICE-betjent i Minneapolis.

Tre uger senere blev 37-årige Alex Pretti dræbt af grænsebetjente i samme by.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT