Person skudt på bus nær Stockholm - gerningsmand løb væk
Mange er rystede, siger polititalsperson, efter at person skød om bord på bus med 20 mennesker.
En person er blevet alvorligt såret i en skudepisode i en bus i Tyresö, som er en forstad til Stockholm.Det oplyser svensk politi i en opdatering på sin hjemmeside onsdag.
Omkring 20 personer var om bord på bussen, som er fra Stockholms Lokaltrafik, da skyderiet fandt sted. En ukendt gerningsperson løb fra stedet.
- Der er mange mennesker, som er rystede, siger politiets pressetalsperson Daniel Wikdahl ifølge nyhedsbureauet TT.
Der ligger en del skoler i området, og indledningsvis blev alle personer i skolerne bedt om at blive indendørs.
Siden har elever og andre igen fået mulighed for at komme ud af skolerne, oplyser skolechefen i Tyresö Kommune til TT.
- Vældig mange elever har set, hvad der er sket, siger skolechef Martin Widholm.
Bussen stod ved et stoppested, så folk kunne stige ind og ud, da skudepisoden fandt sted.
Det skete ved 15-tiden onsdag.
Den sårede person er blevet identificeret, men svensk politi ønsker på nuværende tidspunkt ikke at oplyse yderligere af "integritetsårsager".
Politiet samarbejder med kommune og skoler i områderne, og der er en indsats for personer, som har det dårligt efter episoden eller på anden vis er påvirkede af den.
Buschaufføren er efter skudepisoden foreløbig blevet fritaget for tjeneste, oplyser Stockholms Lokaltrafik til TT.
Tyresö ligger omkring 13 kilometer sydøst for det centrale Stockholm.
/ritzau/
