Fransk hangarskib forbereder sig på mission i Hormuzstrædet

6. MAJ 2026 • 16:35UDLAND

Det franske skib sejler mod Hormuzstrædet for at forberede en mulig mission, der skal genoprette sejladsen.

Det franske hangarskib "Charles de Gaulle" er onsdag på vej mod Det Røde Hav.

Her skal det forberede en mulig mission om at genoprette sejladsen gennem Hormuzstrædet.

Det oplyser den franske præsident Emmanuel Macrons kontor ifølge nyhedsbureauet AFP.

Frankrigs ønske er, at situationen omkring Hormuzstrædet holdes adskilt fra forhandlinger mellem USA og Iran, lyder det.

Tirsdag blev et skib fra det franske rederi CMA CGM angrebet, mens det sejlede gennem Hormuzstrædet, og besætningsmedlemmer kom til skade. Det skrev nyhedsbureauet Reuters.

De tilskadekomne besætningsmedlemmer blev evakueret og modtog lægehjælp.

Siden USA angreb Iran for mere end to måneder siden, har skibstrafikken i det strategisk vigtige Hormuzstrædet stort set ligget stille.

Hundredvis af fartøjer kan ikke komme igennem strædet, og omkring 20 procent af den globale oliehandel står stille.

USA indledte mandag det, der af landets præsident, Donald Trump, er døbt "Project Freedom", og som skulle have til formål at eskortere skibe ud af Hormuzstrædet.

Den operation satte Trump på pause for at afsøge muligheden for at indgå en fredsaftale med Iran.

CMA CGM oplyste i april, at et af dets skibe havde været mål for varselsskud i Hormuzstrædet, og at ingen om bord på skibet var kommet til skade.

Det franske rederi, der er verdens tredjestørste containerrederi, har indikeret, at 14 af dets skibe har været strandet i området, siden krigen startede.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT