FN melder endnu en medarbejder tilbageholdt i Yemen

28. OKT 2025 • 02:40UDLAND

Ifølge FN er 59 ansatte tilbageholdt af houthierne. Seks af dem er blevet tilbageholdt i de seneste dage.

Endnu en medarbejder i FN er blevet tilbageholdt i Yemen, hvilket bringer antallet af FN-medarbejdere, der er blevet tilbageholdt i løbet af de seneste dage, op på seks.

Det siger en talsperson for FN, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Reuters omtaler tilbageholdelsen som en anholdelse.

Sikkerhedsstyrker fra Yemens Houthi-bevægelse trængte søndag ind i flere FN-kontorer i Sanaa, som er Yemens hovedstad, siger Stéphane Dujarric, som er talsperson for generalsekretær António Guterres.

Ifølge talspersonen konfiskerede houthierne her også IT- og kommunikationsudstyr.

Mindst 59 medarbejdere i FN er aktuelt tilbageholdt af houthierne, siger Dujarric. Ifølge FN har nogle af dem været tilbageholdt i flere år.

Der er fortsat hundredvis af FN-ansatte i de dele af Yemen, der er kontrolleret af houthierne. Blandt dem er et lille antal internationale medarbejdere, siger Farhan Haq, som er vicetalsperson for Guterres.

- Vores øjeblikkelige prioritet er sikkerheden og trivslen for alle FN-ansatte, herunder at sikre løsladelsen af vores kolleger, der på vilkårlig vis er blevet tilbageholdt, og for de af vores lokale partnere, der også er blevet berørt, siger Haq.

Desuden er det vigtigt at forhindre, at der sker flere tilbageholdelser, siger han.

Houthierne er støttet af styret i Iran. De er samtidig allierede med Hamas-bevægelsen i Gaza. Bevægelsen har kontrolleret store dele af Yemen i omkring et årti. Den har blandt andet kontrol over Sanaa.

Landets internationalt anerkendte regering i byen Aden har fordømt den seneste tids tilbageholdelser af FN-ansatte og kaldt det en eskalering.

Houthierne har flere gange under krigen i Gaza udført angreb mod skibe i Det Røde Hav og mod Israel, hvilket ifølge bevægelsen er sket i solidaritet med palæstinenserne i Gaza.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT