Valverde afviser slåskamp: Jeg slog hovedet mod et bord

8. MAJ 2026 • 00:02SPORT

Efter Real Madrids melding om en disciplinærsag og en hovedskade afviser Federico Valverde, at han blev slået.

Real Madrid-spilleren Federico Valverde er ude i mindst ti dage med en hovedskade. Men Valverde afviser, at skaden skyldes, at holdkammeraten Aurélien Tchouaméni skulle have slået ham i hovedet.

I stedet hævder Valverde, at han ved et uheld slog sit hoved mod et bord. Det skriver uruguayaneren torsdag aften i en Instagram-story.

- I dag havde vi en uoverensstemmelse. Under diskussionen kom jeg ved et uheld til at slå hovedet mod et bord, hvilket gav mig en lille flænge i panden, som krævede et rutinetjek på hospitalet.

- På intet tidspunkt har min holdkammerat slået mig, bedyrer Valverde.

Tidligere torsdag har Real Madrid oplyst, at Valverde er ude med en hovedskade i 10 til 14 dage.

Real Madrid har også meddelt, at klubben har indledt en disciplinærsag mod både Valverde og Tchouaméni.

Meldingerne kom, efter at spanske medier i detaljer havde beskrevet, hvordan Tchouaméni skulle have slået Valverde i hovedet i omklædningsrummet.

Valverde pådrog sig ifølge AS og Marca en flænge i hovedet i forbindelse med faldet efter slaget fra holdkammeraten.

Den udlægning kan Valverde ikke genkende, og uruguayaneren har en anden version af begivenhederne.

- Selv om jeg forstår, at det måske er lettere for jer at tro, at vi kom op at slås, eller at noget var med vilje. Men sådan skete det ikke.

- Jeg føler vrede over situationen. Det knuser mig i sjælen at være nået til et punkt, hvor jeg skændes med en holdkammerat. Undskyld. Jeg er oprigtigt ked af det, lyder det fra Valverde.

Real Madrid skal søndag på besøg hos FC Barcelona i La Liga. Barcelona kan med en sejr eller et uafgjort resultat sikre sig det spanske mesterskab.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT