United-træner efter vanvittig kamp: Vi mistede koncentrationen
Manchester United manglede endnu en gang kynisme i målfest på Old Trafford, hvor holdet smed føring tre gange.
Manchester Uniteds cheftræner, Ruben Amorim, er dybt skuffet, efter at holdet endnu en gang ikke formåede at omsætte en føring til tre point i mandagens opgør mod Bournemouth.United nåede at føre kampen hele tre gange på Old Trafford, men efter slutfløjt endte det alligevel med 4-4.
- Vi er virkelig skuffede. En vanvittig kamp. Det kan se ud, som om vi tabte de to point i anden halvleg, men jeg synes, vi tabte dem i første halvleg. Vi dominerede og skabte så mange chancer, siger Ruben Amorim.
- Vi spillede en rigtig god første halvleg. Resultatet burde have været helt anderledes. Og så igen: Jeg synes, at seks minutter inde i anden halvleg, ligesom mod Nottingham (Forest, red.), mistede vi koncentrationen, og de scorede to mål, tilføjer træneren.
Manchester United har flere gange i efterårets kampe haft problemer med at omsætte føringer til tre point.
I november var det også tilfældet i kampe mod Nottingham Forest og Tottenham, og i begyndelsen af december smed United en føring mod West Ham.
Ruben Amorim mener, at United-spillerne skal blive bedre til at få lukket kampene i stedet for at smide det hele væk til sidst.
- Det var en god præstation, men vi skal være mere kyniske, for vi skabte så mange chancer, siger United-træneren.
Manchester United ligger nummer seks i Premier League med 26 point, mens Bournemouth er på en 13. plads med 21 point.
/ritzau/
