Tottenham-profil misser VM for Holland efter knæskade
Xavi Simons blev skadet i weekendens nedrykningskamp mod Wolverhampton. Han bliver ikke klar til VM.
Den hollandske midtbanespiller Xavi Simons kommer ikke med til sommerens VM-slutrunde i fodbold.Det fortæller Simons, der til daglig spiller for Tottenham i Premier League, på Instagram.
- Man siger, at livet kan være grusomt, og i dag føles det sådan. Min sæson er kommet til en brat afslutning, og jeg prøver bare at bearbejde det. Ærligt talt er jeg knust. Intet af det giver mening, skriver Xavi Simons.
- Det eneste, jeg har ønsket, er at kæmpe for mit hold, og nu er muligheden for det blevet revet væk fra mig... sammen med VM. At repræsentere mit land denne sommer... Det er bare væk, tilføjer han.
Den 23-årige hollænder blev skadet i Tottenhams 1-0-sejr over Wolverhampton i weekenden og måtte bæres fra banen i anden halvleg.
Simons var tiltænkt en nøglerolle på det hollandske landshold, der er ledet af cheftræner Ronald Koeman.
Det ville have været Simons' anden VM-slutrunde efter debuten i Qatar i 2022.
Her blev Holland slået af Argentina efter straffesparkskonkurrence i en hæsblæsende og hårdt spillet kvartfinale. Argentina gik hele vejen og vandt VM.
Xavi Simons har spillet 34 landskampe for Holland, skriver nyhedsbureauet Reuters.
Skaden er også et stort slag for Tottenham, der har været hårdt ramt af skader i denne sæson og kæmper for overlevelse i den bedste engelske fodboldrække.
London-klubben ligger i øjeblikket under nedrykningstregen på en 18. plads med to point op til West Ham.
Tottenham har haft en turbulent sæson. Klubben har fået ny cheftræner - Roberto De Zerbi - efter at både Thomas Frank og Igor Tudor er blevet fyret som cheftrænere i Tottenham.
Hvis Tottenham rykker ned i den næstbedste engelske fodboldrække, vil det være første gang siden 1977, skriver nyhedsbureauet AFP.
VM i fodbold bliver afholdt i USA, Canada og Mexico til sommer. Holland er i gruppe med Japan, Sverige og Tunesien.
/ritzau/
