Danske badmintonherrer sejrer sikkert over Sverige

26. APR 2026 • 23:27SPORT

Sveriges badmintonherrer kunne ikke hamle op med Danmark i søndagens kamp i Thomas Cup.

Danmarks badmintonherrer havde ikke de store problemer med at besejre Sverige ved Thomas Cup - hold-VM på herresiden.

Søndag aften bragte Danmark sig foran med 3-0 efter de første tre kampe, og dermed var sejren sikret inden de to sidste kampe.

Da de sidste to kampe var spillet, lød de endelige cifre på en dansk sejr på 4-1 i kampe.

I fredags vandt Danmark over Sydkorea, så det ser særdeles godt ud for danskerne i gruppen på fire nationer, der også tæller Taiwan, og hvor to nationer går videre til kvartfinalerne.

I den første kamp vandt Anders Antonsen sin kamp i herresingle over Gustav Björkler med cifrene 21-18, 21-11.

Især i første sæt var Björkler overraskende godt med, og Antonsen skulle finde sit bedste spil frem for at tage åbningssættet.

Mindre spænding var der i andet sæt, hvor Antonsen dominerede i større grad og viste klasseforskellen.

I den anden kamp vandt herredoublen med Kim Astrup og Anders Skaarup overlegent i to sæt over Jesper Borgstedt og Joel Hansson. Det skete med cifrene 21-10, 21-8 på bare 23 minutter.

Anders Skaarup, der mod Sydkorea var afløst af Mathias Christiansen, var tilbage hos sin vante makker med succes.

I den tredje kamp vandt Magnus Johannesen i to sæt over Kim Linell, og det sikrede den samlede sejr over svenskerne.

Magnus Johansen vandt kampen med cifrene 21-8, 21-16.

Derefter stoppede den danske vinderstime, og Sverige fik pyntet på resultatet uden at kunne ændre på det samlede nederlag.

Herredoublen med Daniel Lundgaard og Mads Vestergaard tabte overraskende 12-21, 14-21 til Ludwig Axelsson og Filip Karlborg.

I den sidste kamp i herresingle vandt Ditlev Jæger Holm med 21-18, 21-11 over Romeo Makboul.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT