Suveræne Odense vinder grundspillet med sejr nummer 23
Odenses håndboldkvinder vandt hjemme over Silkeborg-Voel og har nu sikret sig førstepladsen i grundspillet.
Heller ikke Silkeborg-Voel kunne bremse Odenses håndboldtog, som fortsætter med at buldre gennem grundspillet i kvindernes liga.Tirsdag aften vandt fynboerne på hjemmebane med 34-25 og er dermed sikre på at slutte på førstepladsen i grundspillet.
Det sikrer dem de bedst mulige kort på hånden frem mod slutspillet, hvor de otte bedste hold deles i to puljer. Odense er sikker på at tage to point med over og har dermed en stor fordel.
I semifinale- og finaleserierne spilles der bedst af tre kampe. Holdet med den bedste grundspilsplacering har hjemmebanefordel i en eventuelt tredje kamp.
Odense har hentet 23 sejre i 23 kampe og styrer dermed mod et perfekt grundspil med tre kampe igen. Team Esbjerg og Ikast Håndbold på de efterfølgende pladser har otte point op og har spillet en kamp færre.
I teorien kan holdene altså nå samme antal point, men begge har tabt både ude og hjemme til Odense, som dermed er bedst indbyrdes uanset hvad.
Odense manede selv den sidste tvivl i jorden med en overbevisende sejr tirsdag aften.
Foran hjemmeholdets tilskuere var Maren Aardahl toneangivende med sine seks mål på seks forsøg, mens den danske landsholdsstjerne Helena Elver bidrog med fem af slagsen.
Ved pausen lød føringen blot på 16-14, men gæsterne var for uskarpe til at gøre det spændende i anden halvleg, hvor føringen voksede støt.
Odense er på jagt efter sit første mesterskab siden sæsonen 2021/22. De seneste to år er guldet gået til Team Esbjerg.
- Vi har præsteret virkelig godt i år, og vi har været kontinuerlige i ligaen. Vi har lavet mange gode præstationer både ude og hjemme, vi mener det seriøst i år. Vi vil gerne vinde, siger fløjspilleren Anna Grundtvig til TV 2 Sport.
Silkeborg-Voel kæmper i de sidste runder for at komme med i slutspillet på et af de yderste mandater. Holdet ligger på ottendepladsen, og otte hold avancerer til kampen om medaljer.
/ritzau/