FCK: Froholdt har brug for ferie i stedet for U21-EM

28. MAJ 2025 • 06:30SPORT

FCK-træner Jacob Neestrup mener, at Victor Froholdt har brug for en sommerpause og holder ham ude af U21-EM.

19-årige Victor Froholdt skal ikke med til sommerens U21-EM. Det har FC København blokeret for.

FCK-træner Jacob Neestrup mener ikke, at det er kontroversielt, da internationale fodboldregler giver klubber lov til at blokere for spillere til U21-EM.

- I virkeligheden synes jeg ikke, det er en speciel stor sag. Froholdt har spillet en lang og hård sæson, og specielt i foråret har han næsten spillet alle minutter.

- Han er blevet udtaget til A-landsholdet, og vi er stolte over, at landstræneren ser ham som en af Danmarks bedste på positionen, siger Neestrup.

Froholdt har inden torsdagens pokalfinale mod Silkeborg spillet 52 klubkampe og en enkelt landskamp i denne sæson.

Heller ikke danske A-landsholdsspillere som FC Nordsjælland-stopperen Lucas Høgsberg, Monaco-angriberen Mika Biereth og Manchester Uniteds wingback Patrick Dorgu har fået lov at spille U21-EM.

Beslutningen om at blokere Froholdt fra U21-EM er taget i samråd mellem Neestrup og FCK-sportsdirektør Sune Smith-Nielsen.

- Vi vurderer, han har brug for ferie. Det er en beslutning, som Sune og jeg har taget i fællesskab for Victors skyld og selvfølgelig også for FC Københavns skyld.

- Vi har nogle meget vigtige europæiske kvalifikationskampe, som ligger efter en kort opstart og starten på Superligaen, siger Neestrup.

U21-EM kunne ellers tænkes at være et godt udstillingsvindue for interesserede klubber i udlandet. Men det argument køber Neestrup ikke.

- For mig handler det ikke om et udstillingsvindue, men hvis man går den vej, er A-landsholdet vel det ypperste udstillingsvindue, man kan have som dansk fodboldspiller.

- Det handler om friskhed og ferie til en ung spiller, ligesom at du og jeg skal have sommerferie. Og så handler det om FC Københavns interesser i forhold til Superligaen og de europæiske kampe, siger FCK-træneren.

Froholdt har ikke selv haft noget at skulle have sagt.

- Victor er ikke blevet spurgt. Jeg ved ikke, hvad hans holdning er. Nogle gange skal du tage en beslutning uden at spørge spillerne, fordi vi mener, det er det bedste for Victor og dermed FCK, fastslår Neestrup.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT