Super League-selskab vil have Uefas blåstempling af nyt format

17. DEC 2024 • 15:21SPORT

A22 vil lancere "Unify League" som erstatning for Champions League og Uefas andre europæiske turneringer.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) bør støtte lanceringen af "Unify League" - et nyt format for de europæiske turneringer.

Det skriver A22 Sports Management, der blev oprettet i forbindelse med lanceringen af det kuldsejlede Super League i foråret 2021, på sin hjemmeside tirsdag.

I forhold til Super League vil deltagelsen i "Unify League" være baseret på resultater i de hjemlige ligaer og ikke invitationer. Dermed har A22 lyttet til det væsentligste kritikpunkt af Super League.

Man slår sig i en skrivelse rettet til Fifa og Uefa desuden op på, at man vil streame alle kampe på en gratis platform og dermed være et fanvenligt alternativ til den nuværende virkelighed med rettigheder spredt ud over flere kanaler og tjenester.

"Unify League" vil også styrke kvindefodbolden, sænke antallet af kampe og gøre op med forudsigeligheden i de europæiske turneringer, hævder A22 uden at forklare hvordan.

Det foreslåede format består af 96 hold fordelt på forskellige niveauer og otte holds grupper, hvor alle møder alle både hjemme og ude.

Det giver på højeste niveau 14 kampdage inden et slutspil, der starter med kvartfinaler. Kampene skal spilles i midtugerne.

Til sammenligning spiller hold i det nuværende format i Uefas turneringer maksimalt 12 kampe fra ligaspillets start frem til kvartfinalerne.

- A22 er fokuseret på at sikre bæredygtig vækst og udvikling af fodbold. Vores omfattende dialog med nøgleinteressenter afslørede en række presserende udfordringer, siger direktør Bernd Reichart i en pressemeddelelse.

Han nævner herefter stigende abonnementspriser, en overbelastet spillerkalender, utilstrækkelige investeringer i kvindefodbold og utilfredshed med formatet som eksempler.

- Vores forslag er designet til direkte at imødegå disse udfordringer, siger Reichart.

Af de 12 oprindelige klubber bag Super League resterer kun Real Madrid og Barcelona i den nuværende projekt.

A22 vandt sidste år en sag ved EU-domstolen, som kom frem til, at Uefa og Fifa har overtrådt EU-lovgivningen ved at forhindre dannelsen af en udbryderliga.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT