Skulderskade holder Aalborg-fløj ude i op til ni måneder

25. OKT 2025 • 09:06SPORT

Patrick Wiesmach blev tidligere i oktober skadet i Aalborgs kamp mod Kolstad, og nu er den hårde dom faldet.

Aalborg Håndbold må det næste lange stykke tid klare sig uden rutinerede Patrick Wiesmach.

Den 35-årige højrefløj pådrog sig tidligere i oktober en skulderskade i en Champions League-kamp mod norske Kolstad, og lørdag oplyser klubben i en pressemeddelelse, at han er ude i op til ni måneder.

Det har taget næsten tre uger at få overblik over skadens omfang, og Aalborg håbede til det sidste på bedre nyheder, forklarer teammanager Martin Larsen.

- Patrick er en rutineret herre med en vigtig rolle på holdet, men i hans fravær forventer vi for nuværende at løse udfordringen ved at benytte Kristian Bjørnsen mere, ligesom det ikke er utænkeligt, at både Mads Hoxer og Patrick Helland Anderson kan vikariere på pladsen, siger Martin Larsen.

I første omgang skal Wiesmach opereres, og herefter venter der et langt genoptræningsforløb for spilleren, der er noteret for 260 kampe og 839 mål i Aalborgs trøje.

- Jeg er selvfølgelig meget ærgerlig over den dom, lægerne har givet mig. Det var ikke, hvad jeg havde håbet på, men når det er sagt, så er det rart at få en afklaring, så jeg ved, hvad der venter mig, siger fløjspilleren.

Selv om tidshorisonten ikke umiddelbart giver gode muligheder for at komme tilbage i denne sæson, har Patrick Wiesmach ikke opgivet.

- Det er helt klart det mål, jeg har sat for mig selv, at jeg gerne vil tilbage på banen, når vi nærmer os den del af sæsonen, hvor tingene spidser til. Det er en god motivation for mig at have under genoptræningsperioden, siger han.

Aalborg står lørdag klokken 16.00 over for HØJ Elite i herrernes liga.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT