Kyiv melder om flere sårede børn i natligt angreb fra Rusland
Rusland har ikke kommenteret ukrainske meldinger om angreb natten til søndag, hvor flere er blevet såret.
En række personer - heriblandt flere børn - er blevet såret i et russisk luftangreb mod Ukraines hovedstad, Kyiv, natten til søndag.Det melder den militære administration i Kyiv, skriver nyhedsbureauerne Reuters og dpa.
Reuters skrev tidligere på natten, at i alt 14 personer er blevet såret - heriblandt fire børn.
Senere på natten skriver dpa, at den militære administration siger, at der er tale om mindst 26 sårede personer - heriblandt seks børn.
- Alle modtager lægehjælp, nogle er blevet sendt på hospitalet, lød det ifølge nyhedsbureauerne fra administrationen på beskedtjenesten Telegram.
Vitalij Klytjko, som er Kyivs borgmester, meldte tidligere på natten, at to højhuse med lejligheder var blevet beskadiget i angrebet.
Borgmesteren beskriver ikke, hvorvidt der er tale om et direkte angreb mod bygningerne, eller om de er blevet beskadiget af eksempelvis vragrester fra droner eller andet.
Det fulde omfang af skader fra angrebet er fortsat uklart. Både i Kyiv og den omkringliggende region lød der i omkring en time til halvanden luftalarmer, der advarer om luftangreb.
Luftalarmerne stoppede klokken 02.30 dansk tid, skriver Reuters.
Rusland har ikke umiddelbart kommenteret Ukraines meldinger om angreb.
Sergej Sobjanin, som er borgmester i Ruslands hovedstad, Moskva, skrev natten til søndag på beskedtjenesten Telegram, at russiske luftforsvarssystemer havde nedskudt en drone, som havde kurs mod Moskva.
Senere på natten har Ruslands forsvarsministerium ifølge Reuters meddelt, at i alt mindst 82 ukrainske droner er blevet skudt ned af det russiske luftforsvar.
Det har Ukraine ikke umiddelbart kommenteret. Der er ingen meldinger om skader fra Rusland.
Også tidligt lørdag morgen meldte myndighederne i Kyiv om angreb fra Rusland. Her lød det, at mindst otte personer var blevet såret efter angreb udført med missiler og droner.
Både Ukraine og Rusland har afvist, at deres angreb er rettet mod civile. Tusindvis af personer er dog blevet dræbt i krigen, som blev indledt med Ruslands invasion i februar 2022. Langt de fleste ofre har været ukrainere.
/ritzau/
