Silkeborg opruster med svensk stopper på kort kontrakt
Efter nogle dages betænkningstid og nærmere observationer har Silkeborg slået til og hentet svensk stopper.
Silkeborg forstærker defensiven med den centrale forsvarsspiller Melker Jonsson.Den 23-årige svensker har fået en etårig aftale, oplyser Silkeborg på sin hjemmeside.
Silkeborg-sportschef Jesper Stüker forklarer, at klubben har brugt de seneste dage på at se nærmere på Melker Jonsson, der har været kontraktfri siden nytår.
- Han passer godt ind i stopperrollen i Silkeborg. Han er god på bolden og har spillet en lignende rolle i Landskrona, siger Jesper Stüker til klubbens hjemmeside.
Senest spillede Melker Jonsson for Landskrona i den næstbedste svenske fodboldrække. Her blev det til 94 kampe og to mål på tværs af alle turneringer.
Silkeborg havde brug for at se, at Melker Jonsson var i nogenlunde form, og det har han bevist i de seneste par dage.
- Der er naturligvis lidt vej til den optimale kampform, da han ikke har været i kamp endnu i opstarten. Melker kommer til at glide ind i konkurrence med de øvrige stoppere, lyder det fra Jesper Stüker.
Den svenske forsvarsforstærkning vil være med i Silkeborgs trup til fredagens træningskamp mod IK Sirius.
- Jeg er meget spændt og glad. Jeg ankom til Silkeborg mandag aften, og jeg har fået en yderst varm velkomst af både spillere og stab i klubben. Nu vil jeg forsøge at blive en del af holdet og lære alle at kende.
- Derefter handler det om at gribe chancen, når jeg spiller, og når jeg ikke spiller, så vil jeg alligevel forsøge at hjælpe holdet det bedste, jeg kan, siger Melker Jonsson.
Han er søn til Brøndby-legenden Mattias Jonsson, som spillede på den københavnske vestegn fra 2000 til 2004.
/ritzau/
