Sent hovedstødsmål skaffer Tottenham point i Burnley
Tottenham balancerede på randen af et nederlag i Burnley, men i tillægstiden sørgede Cristian Romero for 2-2.
Det så ud til, at Thomas Franks Tottenham skulle skuffe stort med et nederlag ude mod Premier Leagues 19.-plads Burnley, men i det 90. minut stangede stopper Cristian Romero bolden i kassen og skaffede 2-2.Forinden havde Tottenham spillet en skuffende anden halvleg, og et kvarter før tid havde Lyle Foster bragt værterne i front.
Derfra blev et tungt Tottenham-pres indledt, og til sidst dukkede målfarlige Romero op og reddede en smule af æren for Frank og resten af Tottenham-mandskabet med et mål for tredje kamp i træk.
Den sene udligning ændrer dog ikke på, at Franks tropper er skidt kørende i ligaen, hvor det endnu ikke er blevet til sejr i 2026. Lørdagens kamp var den femte af slagsen uden tre point.
Lidt tiltrængt oprejsning var ellers kommet i midtugen, da Tottenham på eget græs vandt over Dortmund i Champions League.
I starten af lørdagens opgør i det nordlige England så det faktisk ud til, at mandskabet havde taget selvtillid med fra det opgør.
Tottenham sad i hvert fald på spillet og skabte flere store chancer, og syv minutter inden pausen var der gevinst.
Foruden Romero råder Frank nemlig også over en anden målfarlig stopper i form af Micky van de Ven, og han sparkede føringsmålet i kassen, da bolden dumpede ned for fødderne af ham efter et hjørnespark.
Tottenham havde flere gode chancer ud over målet, men de blev ikke udnyttet, og så gik det galt i den anden ende.
Franks midtstoppere er nemlig noget bedre i modstanderens felt end deres eget, og det blev tydeligt, da et indlæg sejlede ind til en helt fri Axel Tuanzebe, der fra nært hold straffede Tottenhams manglende markeringer.
I anden halvleg formåede Tottenham ikke at genfinde det gode spil. I stedet blev hullerne efterhånden større og større defensivt.
Et kvarter før tid gik den så ikke længere, da Foster modtog bolden fri i Tottenhams felt. Angriberens første forsøg blev reddet, men han skrabede selv riposten i nettet.
Derfra blev et desperat Tottenham-pres sat ind. Først var indskiftede Mathys Tel tæt på, mens Xavi Simons ramte træværket, inden Romero med stor kraft stødte et indlæg i netmaskerne.
For Fulham spillede danske Joachim Andersen en rolle, da holdet på eget græs vendte 0-1 til en 2-1-sejr i de sidste 20 minutter.
Den dansk midtstopper assisterede udligningen, da han med en præcis, lang aflevering sendte Samuel Chukwueze i dybden. Harry Wilson skaffede i tillægstiden Fulham alle tre point med et frisparksmål.
I Manchester fortsatte Antoine Semenyo sin scoringsrige start i Manchester City, da han i slutningen af første halvleg øgede til slutresultatet 2-0 for hjemmeholdet mod bundproppen Wolverhampton.
Semenyo har fundet vej til netmaskerne i tre af sine fire første opgør i den lyseblå trøje.
/ritzau/
