Salah sørger for sejr over oprykker på et sent straffe

14. SEP 2025 • 19:15SPORT

Liverpool vandt over Burnley, efter at Mohamed Salah scorede på straffespark dybt inde i kampens tillægstid.

Liverpool var i store problemer, men endte med at vinde knebent 1-0 ude over oprykkerne fra Burnley i søndagens kamp i Premier League.

Tre minutter inde i tillægstiden fik Liverpool tilkendt et straffespark, da Burnley-spilleren Hannibal Mejbri ramte bolden med armen i feltet.

Liverpools stjernespiller Mohamed Salah tog ansvaret fra pletten og scorede det afgørende mål med en sikker afslutning i det 95. minut.

Angriberen Alexander Isak, som Liverpool har købt for en rekordsum, var ikke med i truppen.

Svenskeren skal bruge mere tid til at blive klar til kamp, lød forklaringen fra Liverpool-manager Arne Slot, som roste Burnley for indsatsen.

- Jeg ved, hvor svært det er at skabe chancer mod et hold, der står med alle 11 spillere nede i eget straffesparksfelt.

- Jeg siger ikke noget negativt om dem. Men jeg forsøger bare at forklare, hvor svært det er mod et andet Premier League-hold, siger Arne Slot.

Liverpool formåede i første halvleg ikke at nedbryde Burnley, der stod med alle mand på egen banehalvdel og forsvarede sig heroisk på Turf Moor.

Efter lidt under en time havde Liverpools Dominik Szoboszlai en kvalificeret afslutning fra distancen, der tvang Burnley-keeper Martin Dubravka ud i sin første redning i kampen.

Det lignede længe en pointdeling mellem holdene, men Burnley formåede ikke at holde stand til slut.

Burnley fik midtbanespilleren Lesley Ugochukwu udvist efter 84 minutter for en grov tackling bagfra på en modspiller. Det gav franskmanden det andet gule kort og marchordre.

Det betød, at Liverpool havde nemmere ved at trykke Burnley tilbage på banen i slutfasen.

Med sejren har Liverpool 12 point på førstepladsen efter de fire første kampe i den bedste engelske række.

Burnley er placeret bunden af rækken med tre point efter fire kampe.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT