Danske sportsstjerner vinder sag om billedmisbrug

23. JUN 2026 • 11:03SPORT

Better Collective skal betale 6,6 millioner for misbrug af billeder af danske sportsstjerner.

En stribe danske sportsstjerner har vundet en sag mod firmaet Better Collective, der ejer sitet SpilXperten.

SpilXperten, der leverer bettingtips, har ulovligt brugt en række billeder af blandt andre håndboldstjernerne Mathias Gidsel og Emil Nielsen i kommerciel sammenhæng.

Det fremgår af en dom fra Sø- og Handelsretten, og den samlede erstatning lyder på 6,6 millioner kroner, hvilket svarer til kravet fra sportsfolkene, skriver Ekstra Bladet.

Better Collective er uenig i dommen og overvejer at anke.

- Vi er uenige i vurderingen, da vi mener, at vores brug af materialet har holdt sig inden for gældende lovgivning.

- Vi mener samtidig, at sagen rejser nogle principielle spørgsmål om mediernes anvendelse af billedmateriale i redaktionel kontekst, siger daglig ansvarlig hos SpilXperten, Toke Parbo Hansen, i et skriftligt svar til Se og Hør.

DanskHåndbold skal have 2,6 millioner kroner i erstatning, mens Mathias Gidsel ifølge dommen skal modtage 900.000 kroner.

Det er primært håndboldspillere, der har været en del af sagen, men også badmintonspillerne Anders Antonsen og Viktor Axelsen er med. De skal have henholdsvis 150.000 og 50.000 kroner.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT