Total nedsmeltning lukker restaurant og pub midlertidigt

Total nedsmeltning lukker restaurant og pub midlertidigt
Den lille dynge ragelse har ikke noget med røgudvikling eller skadedyr at gøre, men med oprydning i kælderen. Foto: Torben Østergaard Møller
ERHVERV | Tirsdag 5. december 2023 • 11:00
ERHVERV | Tirsdag 5. december 2023 • 11:00

I denne version af artiklen præciseres det, at Hotel Sniva ikke har været lukket ned, og at Patrick Hult håber hurtigt at kunne genåbne restaurant og pub.

Restaurant Râzapâz i Rønne med Hotel Sniva og Gastropubben var efter uheld med nedsmeltet stearin, skadedyr i væggene og hærværk nødt til at lukke ned – hotellet holder dog åbent, og restauratøren satser på at genåbne snarest.

Én ulykke kom ikke alene, og Patrick Hults humør her tirsdag formiddag er nær et nulpunkt.

Han ejer Restaurant Râzapâz, inklusive Hotel Sniva og Gastropubben, på Laksetorvet i Rønne, ligesom han i øvrigt i sensommeren åbnede sin aflægger restaurant Râzpasina i Nexø. Men det er etablissementet i Rønne, der er nær ved at tage pusten fra ham. Mandag morgen rykkede det bornholmske brandvæsen således ud til Laksetorvet, tilkaldt til Râzapâz, fordi det viste sig, da han og personalet mødte ind, at lokalerne var fuldstændig tilrøgede.

Heldigvis var der ikke tale om decideret brand.

– Vi har haft en brøler med noget stearin, der er brændt, siger han.

– Det er rigtig ærgerligt, men der er ikke så meget at gøre ved det.

Sagen er, at der i forbindelse med et black friday-arrangement, hvor alt lys blev slukket, fordi der skulle være candlelight dinner – altså middag i stearinlysenes skær – stod stearinlys på blandt andet den keramikovn, han har fået monteret inde i Gastropubben. Og fordi ovnen blev opvarmet, og lysene ikke var fjernet, har de stået og sodet en hel nat, uddyber han.

– Det er simpelthen en brøler. Der var fuldstændig tilrøget, da vi kom ind mandag. Man kunne ikke se rundt i lokalet, så vi ringede efter brandvæsnet.

På et værelse fik gæsterne besked om, at der kunne lugte af røg fra brændt stearin i keramikværkstedet i stueplan, men hotellet er fortsat åbent for gæster.

Måske males

Da Tidende kigger forbi, er der da også en vis odeur af stearinlys i luften.

– Ja, her lugter af en lidt for hyggelig stearinaften, erkender restauratøren, og selv om lugten ikke er supermarkant, mener han, at alt skal vaskes ned.

– Ellers forsvinder den her lugt ikke, siger han.

– Og måske skal vi også male. Nu må vi se.

Er det en forsikringssag?

– Jeg ved det ikke, alt det der skal vi finde ud af.

Men ikke nok med det, for ydermere har restauratøren opdaget, at der har været skadedyr i væggene.

– Så vi har været nødt til at lukke helt ned mandag, siger han.

– Det har nok været lidt forskelligt, hvad vi har haft af skadedyr, men i hvert fald højst sandsynligt halsbåndmus. Vi er i gang med at brække nogle vægge ned for at finde ud af, hvor pokker den har været eller er.

Den problematik betyder, at det har været nødvendigt at aflyse nogle reservationer.

– Vi må ikke holde åbent, før vi har løst det problem. Sådan nogle skadedyr kan jo være sygdomsbærere, så der er ikke noget at rafle om, siger han, men gør det samtidig klart, at det ikke er umuligt, at han kan genåbne inden for få dage.

Patrick Hult forklarer, at det jo er et gammelt hus, hvilket altså kan give diverse udfordringer.


Brandvæsnet rykkede ud til Laksetorvet mandag morgen. Foto: William Sonne Kaalø

 

Tør du spå om, hvornår I kan åbne igen?

– Nej, nu skal vi først og fremmest have skadedyrene væk, og dernæst skal vi have noget kontrol på, der sikrer, at vi er sporfri for skadedyr. Man lægger nogle detektorer ud, som kan spore, om der skulle være noget aktivitet, som ikke skal være der. Men vi skal bare være sporfri nogle timer, så vi kan muligvis åbne hurtigt igen.

Spærrer i kloakken

– Vi har også haft folk ude med kameraer, så al vores kloakering er blevet filmet, og det viser sig, at den her gamle bygning aldrig har haft spærring i kloakkerne, så det har vi også fået monteret nu. Det er nogle helt store ting, vi har haft gang i de seneste par dage, siger restauratøren.

Endelig har han også oplevet hærværk i weekenden i form af en rude ud mod Laksetorvet, som er blevet smadret.

– Vi har heldigvis en person, der har meldt sig selv til os, så jeg håber, vi undgår politi, straffesag og så videre, for det vil jo også være lidt kedeligt for ham selv at skulle gennem det, men det hele er lidt demotiverende lige nu. Jeg må sige, at det har været lidt af en lortemåned, men en ulykke kommer sjældent alene, konstaterer han.

Ude på torvet foran Gastropubben ligger en mindre dynge ragelse, som dog intet har at gøre med episoden med stearinlys og røg eller skadedyr for den sags skyld.

Den skyldes, at Patrick Hult benytter lejligheden til at rydde ud i kælderen, nu hvor der alligevel er midlertidigt lukket i etablissementet.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT