Opdateret: Lemuren er hjemme igen

Opdateret: Lemuren er hjemme igen
Foto: Brændesgårdshaven
ERHVERV | Onsdag 22. februar 2023 • 09:14
Henrik Nielsen
Journalist
ERHVERV | Onsdag 22. februar 2023 • 09:14

Den undslupne lemur er tilbage i Brændesgårdshaven, og haven er klar til at bryde med traditionen og give den et navn.


Tirsdag aften ringer telefonen i Brændesgårdshaven. Det er politiet, som fortæller, at en borger mener at have set havens bortløbne lemur i krydset ved Lyrsby Skov. Selvom klokken er 22.30, er der ingen tvivl. Det er bare at komme af sted for at lede.

– Vi var ude at søge indtil klokken 0.30. Det er fint nok at lede, mens man burde sove, i hele døgn, i regn og hvad ved jeg, men når man ikke har noget resultat ud af det, så bliver det bare tungt, fortæller Timmi Nielsen, der ejer haven.

Hans humør fejler ikke noget. Faktisk det modsatte. Det er strålende. Onsdag morgen ringer telefonen nemlig igen. Klokken er 7.15. Det er politiet igen.

– Ikke nok med, at der er en, der har set ham, han sidder og kigger på ham lige nu, og her er telefonnummeret til vedkommende. Det kan lyde tosset, når man ikke står i det, men det er næsten ubeskriveligt, fortæller Timmi Nielsen om det opkald, som betyder, at lemuren er hjemme i Brændesgårdshaven igen efter at være indfanget på en mark ved Højevejen ikke ret langt fra Brændesgårdshaven.

– Han var i god forfatning og havde det godt, men han var våd og kold og sulten og træt. Han har fået noget varme og noget mad. Det har været en god dag, siger Timmi Nielsen.

 

Brændesgårdshaven har lagt denne video på Facebook.

 

 

Han er for sig selv

Lemuren slap ud af haven i forbindelse med stormen Otto, som ramte fredag aften, så det blev til fire dage i den bornholmske natur for dyret, som naturligt har hjemme på Madagaskar.

– Der er ingen fysiske skader. Der er ikke noget på ham, som ikke er ok, og han har stort set spist, siden han kom hjem, og han sidder og powernapper med jævne mellemrum. Han skal have lidt varme og lidt fred og ro, så skal det såmænd nok blive godt igen, siger Timmi Nielsen ved middagstid.

Lemuren har været hjulpet af, at den var i topform inden sin springtur, har Brændesgårdshaven konkluderet.

– Han er på ingen måde bygget til vores klima, men da han tog af sted, var han sygdomsfri, mæt og udhvilet. Det har uden tvivl talt på plussiden. Glæden er stor, lad mig sige det sådan, lyder det fra Timmi Nielsen.

Han fortæller, at det ikke kun var blandt personalet, at gensynsglæden var stor. Det var den også i lemurflokken. Alligevel bliver hannen i første omgang holdt i et tilstødende bur.

– Vi tager lige vores forholdsregler. I deres indeanlæg har vi et tilstødende bur, hvor han er for sig selv helt op ad sin flok. De kan røre hinanden, mærke hinanden og snakke med hinanden, men vi holder dem lige adskilt. Bare for alle tilfældes skyld, fortæller Timmi Nielsen.

Lemur får et navn

På sociale medier har det været tydeligt, at mange har fulgt historien om lemuren med stor interesse. Brændesgårdshaven har også mærket megen kærlighed hans vej.

– Lemuren er også en del af vores logo og uden tvivl et af mest besøgt dyr, vi har, siger Timmi Nielsen.

I lemurernes verden er det hunnen, der bestemmer, og alfahunnen har et navn. Det har hannerne ikke, men den tradition er Brændesgårdshaven klar til at bryde med.

– Mange af vores dyr har vi uofficielle navne til, men ham her får et navn, det gør han. Hernede tror jeg, der er rimelig stor enighed om, hvad det bliver, siger han, dog uden at ville afsløre det.

Om den megen omtale af lemuren vil påvirke interessen for at besøge haven, når den åbner igen til maj, har Timmi Nielsen ikke overvejet, men direkte adspurgt, kan han godt forestille sig det.

– Interessen er nok ikke blevet mindre, siger han.



Blænnijnsgrår


Om garn eller tøj: gråmeleret, ved at sort og hvid uld kartedes sammen. I Bornholmsk Ordbog illustreres ordet bl.a. med følgende eksempel: ‘Jâ hadde hæjnt et pâr blænnijnsgrå hozzer ud på tornijn, å di hâ di ujnnejorske tâd’. Kan også hedde ‘blannijnsgrår’.
FÅ ABONNEMENT