Den manuelle metode har imidlertid virket i mange, mange år, og når de nye maskiner først har fundet vej til kikseproduktionen nu, er det fordi, man ikke har troet på, at det kunne fungere med rugkiksene, fordi rug er et langt mindre elastisk materiale end hvede.
– Det er fuldstændig tosset, at det har kørt i så mange år uden de her maskiner, men det er også meget imponerende. Vi har været forbi flere forskellige leverandører for at finde den rigtige maskine. Denne her kommer fra Tyskland, og den har overrasket mig helt vanvittigt.
Den spritnye produktion har taget årevis at få på plads - faktisk startede arbejdet allerede inden corona, hvor Erhvervshus Hovedstaden med et projekt ønskede at hjælpe virksomheder med at skalere op og komme ud i verden. Som en del af projektet begyndte familievirksomheden at afsøge mulighederne for at forny, skalere op og modernisere produktionen.
– Vi var med ret langt, og vi var i Schweiz for at kigge på en maskine, men så kom corona og der var udrejseforbud, og så kunne jeg ikke nå at komme igennem projektet før døren lukkede, forklarer Jacob Dam, som måtte sætte projektet i bero, mens pandemien stod på.
– Men jeg var egentlig brændt lidt varm på det her. Så selv om jeg ikke kunne få de der 20 procent til finansieringen, som man kunne med projektet, så var maskinen der jo stadig og den kunne stadig løse opgaven, så vi startede op igen.