En ny butik vil sagtens kunne klare sig

En ny butik vil sagtens kunne klare sig
Jørgen Hammer glæder sig over, at Nyker måske kan få den butik, byen ikke har haft siden brugsens lukning i 2017. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
DAGLIGVAREHANDEL | ERHVERV | NYKER | Tirsdag 12. oktober 2021 • 17:30
Holger Larsen
Journalist
DAGLIGVAREHANDEL | ERHVERV | NYKER | Tirsdag 12. oktober 2021 • 17:30

Formanden for Bornholmske Borgerforeningers Samvirke glæder sig over Dagrofas initiativ


– Vi klapper i vores små hænder fra Bornholmske Borgerforeningers Samvirke (BBS) side over, at opmærksomheden er vakt.

BBS-formand Jørgen Hammer var i mange år formand for Nyker Borgerforening, blandt andet da brugsen blev nedlagt, og han glæder sig over Dagrofas udspil om etablering af dagligvarebutikker i små byer af Nykers størrelse, hvor man ikke i forvejen har en butik.

Der er sket et ryk

Jørgen Hammer glæder sig over, at der blandt andet fra kommunen er kommet mere fokus på det bornholmske "indland".

– Der er sket et ryk. Når priserne i Rønne bliver for høje, rykker man ind på øen. Klyngesamarbejdet med videre begynder også at sætte fokus på kvaliteterne inde på øen. Med den stigende tilflytning er der et stigende kundeunderlag.

– Nyker har en god skole med et stigende antal børn – faktisk dobbelt så mange som folkeskolen havde til sidst. Så jeg ville ikke være bekymret for en butik i Nyker og slet ikke med en mere central placering end brugsen havde, siger Jørgen Hammer.

BBS-formanden fortæller, at et areal på hjørnet af Kirkemarksvej og Nyker Hovedgade, i Morten Svendsens Have, i en kommuneplan I 1970’erne blev udlagt til lokalcenter, fordi der var planer om at flytte brugsen til en mere central placering i Nyker.

Det er stadig genialt

– Centret blev desværre ikke til noget, fordi FDB ikke ville bruge penge på at bygge en ny butik i Nyker. Men arealet ligger der, og det, der var tænkt i 1970’erne er lige så genialt i dag. Det ville styrke en bymidte i Nyker, og der vil være plads til både en dagligvarebutik ud til hovedgaden, en parkeringsplads og et grønt område, mener Jørgen Hammer.

Den nuværende formand for Nyker Borgerforening, Mattias Landberg-Krarup, tvivler på, at det vil kunne lade sig gøre med et nybyggeri i Morten Svendsens Have:

– Men beliggenheden vil være god, og det vil vi ikke afskrive. Der ligger også nogle planer for området i klyngesamarbejdet, men det skal undersøges, siger han.

FÅ ABONNEMENT