Campingplads får markant lavere overskud – men det er der en god forklaring på

Campingplads får markant lavere overskud – men det er der en god forklaring på
Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
ERHVERV | Lørdag 11. marts 2023 • 05:30
ERHVERV | Lørdag 11. marts 2023 • 05:30

Overskuddet er en del lavere end året forinden hos Hullehavn Camping.

Der er stadig overskud på bundlinjen hos Hullehavn Camping i Svaneke, men det er faldet markant siden forrige år.

Det fremgår af det regnskab, virksomheden for nylig har aflagt for perioden 1. oktober 2021 til 30. september 2022, som viser et overskud før skat på 9.777 kroner. Det foregående regnskab viste et resultat på 234.896 kroner.

Men det er der en forklaring på, fortæller lejrchefer Kim Abelstedt Hansen og Elsebeth Boulund Sørensen.

– De seneste to år har vi ikke investeret, fordi der har været corona. Det har været nogle usikre år, så vi har ikke rigtig turdet at gøre noget. Men det har vi til gengæld gjort sidste sæson, fortæller de og tilføjer, at de også har haft mere personale tilknyttet, som skulle aflønnes, ligesom de også har været ramt af stigende priser på blandt andet el.

Hvad har I investeret i?

– Vi har skrottet vores oliefyr for at gøre noget mere godt for miljøet, så vi har fået vand- og varmepumper i stedet for. Og så har vi skiftet nogle af vores villatelte ud og har købt nogle flotte safaritelte i stedet for, og så skulle der noget nyt inventar til i nogle af dem, siger Elsebeth Boulund Sørensen.

Vi er fortrøstningsfulde

Men selvom overskuddet er mindre, så er omsætningen stort set magen til året forinden, påpeger Kim Abelstedt Hansen.

Grundet en fredning på pladsen skal Hullehavn Camping holde lukket fra oktober til og med april, og derfor begynder deres sæson først den 1. maj. Men der er åbnet for bookingsystemerne, og allerede nu er lejrcheferne fortrøstningsfulde om den kommende sæson.

– Umiddelbart minder det meget om sidste år. Starten har været lidt langsommere, men det begynder at komme nu. Juli måned ser fornuftig ud, hvor alle vores villatelte og campingvogne næsten er udsolgt. Vi mangler lidt i foråret, og det gjorde vi også sidste år. Vi er ikke voldsomt bekymrede, vi skal nok åbne i 2024 også, siger Kim Abelstedt Hansen

– Skoleferien er stort set fuld booket i udlejningsenheder. Men der er stadig plads, hvis man kommer med sin egen campingvogn, supplerer Elsebeth Boulund Sørensen.

Er I klar til sæsonen?

– Overhovedet ikke. Der er knap to måneder til, og vi skal lige nå på ferie først, så vi kan lade op inden sæsonen, lyder det fra de to lejrchefer.



FÅ ABONNEMENT