Amtmandsgården drømmer om ro

Amtmandsgården drømmer om ro
Nis Staack ejer og driver Amtmandsgården i Rønne sammen med hustruen Malene Knudsen Staack. Foto: Anette Vestergaard
ERHVERV | RØNNE | Tirsdag 21. februar 2023 • 05:30
ERHVERV | RØNNE | Tirsdag 21. februar 2023 • 05:30

Nis Staack og Malene Knudsen drømmer om et år med ro efter en turbulent start på Amtmandsgården med nedlukning, facebookstorm, ubudne gæster, men også mange pragtfulde selskaber.

 

Købet af Amtmandsgården blev en kold start for Nis og Malene Staack, de to tilflyttere, der overtog den historiske bygning i Rønne i juni 2019. Først blev landet ramt af en pandemi. Fire dage efter, at Nis Staack og Malene Knudsen Staack slog dørene op for restaurant Amtmandsgården i marts 2020, blev hele landet lagt ned af corona.

Sagen om offentlig adgang til Amtmandsgårdens have blev først for alvor aktuel i begyndelsen af 2022. Det spørgsmål, der blev rejst i byen lød i al sin enkelhed: Må døren til parken være låst eller ej?

Svaret burde være ligetil. I en tinglysning fra den 14. november 2019 står der blandt andet: "Offentligheden har ret til adgang til det i vedhæftede rids med grønt markerede haveareal (haven) i sommerhalvåret fra 1. maj til 30. september i tidsrummet kl. 10.00 – 22.00. Offentligheden vil få begrænset mulighed for adgang til haven i perioder, hvor ejeren selv skal anvende haven til særlige arrangementer herunder kursusvirksomhed, private arrangementer og lignende, dog max 1/5 del af tiden" og "Offentligheden skal derudover have adgang til haven hele året for rundvisninger af bl. a. haveforeninger, havevandringer m. m. samt til afholdelse af forskellige events til fastelavn, halloween, jul og lignende, hvilket skal ske efter aftale med ejeren".

Da Malene og Nis Staack overtog Amtmandsgården den 1. november 2019 var de imidlertid ikke 100 procent opdateret på reglerne for adgang til det store parkområde, som hører til ejendommen, da de ikke var tinglyst endnu, fortæller de.

Parret blev med andre ord taget på sengen. Folk med kendskab til lokale forhold i Rønne ved imidlertid godt, at parken ifølge en bestemmelse fra 2019 som udgangspunkt skal være åben for offentligheden fra 1. maj til 30. september hver dag mellem klokken 10 og 22. De særligt oplyste er også bekendte med, at den historiske have blev fredet i 1967 på initiativ fra Rønne Byforening med det formål at bevare havernes karakter og for at sikre den mod udstykning, bebyggelse og parkeringspladser.

Kokainposer og afføring

De første år var døren til Amtmandsgården åben det meste af tiden. Problemerne opstod først for alvor, da Nis og Malene Staack lukkede restauranten midlertidigt ned i februar 2022. I nedlukningsperioden var døren ind til parken aflåst, og det førte til, at flere borgere henvendte sig til Bornholms Tidende for at få klarhed over, hvorvidt reglerne for offentlig adgang til parken blev overholdt eller ej.

Nis Staack kunne i februar 2022 læse en overskrift i Bornholms Tidende med følgende ordlyd: 'Påbud giver offentlig adgang til Amtmandsgårdens have'.

– Det er nyt for mig. Og det er en anden servitut end den, jeg har set. Lige nu kan jeg ikke tage stilling til, hvad der står i dokumentet, men vi skal nok finde ud af det, udtalte Nis Staack dengang.

I dag siger han:

– Der er ikke tale om et påbud, der er tale om en servitut. Det man må i forhold til servitutten, det er, at man må gå ind og kigge sig omkring i haven, og så må man gå igen. Den regel gælder fra 1. maj til 30. september, og det har vi aldrig sagt nej til, ligesom vi aldrig har sagt nej til folk, der har henvendt sig om arrangementer udenfor den periode. Vi har haft mange tusinde mennesker igennem uden problemer, siger Nis Staack og tilføjer:

– Men vi har har også oplevet, da porten var åben, at der lå kokainposer i haven, menneskelig afføring, pizzabakker, dåsecolaer og cigaretskodder, at folk luftede hunde og plukkede vores blomster og kom anstigende med sivkurve og plukkede frugterne på vores træer og meget andet. Og det er altså ikke en offentlig park. Det er os, der ejer skødet, det er vores grund, siger Nis Staack, som ærgrer sig over ordlyden i Tidendes artikler om sagen, hvor der på nettet blandt andet står, at han som ejer "afviser at åbne porten trods påbud".

Tidendes chefredaktør Kristoffer Gravgaard kan også ærgre sig over forløbet.

– Kommunen var på daværende tidspunkt enig i, at servitutten, som vi i artiklen kalder et påbud, ikke blev overholdt. Senere ændrede kommunen mening og var alligevel tilfreds med adgangen til Amtmandsgårdens have. Så ja, det er ærgerligt, at der i de første artikler står én ting, som så senere blev ændret til noget andet, siger Kristoffer Gravgaard.

En lokalhistorisk perle

Nis og Malene Staack kommer begge fra Københavns-området. Han er uddannet kok på Campus, men har ellers arbejdet som tatovør og køkkenmedarbejder mange år. I april sidste år åbnede han en tattoo-shop i Østergade i Rønne, og før det havde han tatovørforretning på Kirkepladsen i Rønne.

Malene Staack er direktør i ejendomsselskab i København.

Malene og Nis Staacks store bornholmerdrøm var at skabe en kulinarisk restaurant i den gamle Amtmandsgård i Rønne. Det, de ikke vidste, da de købte ejendommen for 3.750.000 kroner, er, at en lille del af Rønnes beboere har følelsesmæssige aktier i Amtmandsgårdenen – og især i den tilhørende have. Parken er en af de få tilbageværende oprindelige byhaver i Rønne med en stor græsplæne, gamle træer, frugttræer, roser og stauder. Et sandt paradis, som åbenbarer sig, når man træder gennem porten til den 300 år gamle bindingsværksidyl i Storegade.

Amtmandsgårdens nyere historie er kort. Bornholms Regionskommune overtog ejendommen i 2007, efter at stillingen som amtmand blev nedlagt, og lejede efterfølgende kontorerne ud til statsforvaltningen.

I 2013 besluttede kommunalbestyrelsen at sælge ejendommen og udstykke haven, men dette blev bremset af fredningen. Regionskommunen satte ejendommen til salg i 2017, hvorefter den stod tom i to år. Da de 326 kvadratmeter hus og 864 kvadratmeter have blev solgt i 2019, blev der i skødet indført føromtalte bestemmelse om, at offentligheden skal have adgang til haven.

Voksende fjendtlighed i byen

Da Bornholms Tidende i maj 2022 henvendte sig til kommunens ejendomscenter for at få kastet lys over sagen, viste det sig, at heller ikke kommunen havde helt styr på den svære servitut. I første omgang lød meldingen fra kommunalt hold, at der skulle være 'fri adgang' til Amtmandsgården. Døren ud til gaden skulle med andre ord stå åben, så besøgende kunne gå direkte ind i parken. Senere blev udsagnet ændret til, at det var tilstrækkeligt med et telefonnummer på porten, som interesserede kunne henvende sig til, hvorefter de ville blive lukket ind. En leder i kommunen indrømmede i en artikel, som blev bragt i Bornholms Tidende den 22. maj, at den første udmelding havde været en fejl.

På trods af dette har Nis Staack oplevet, at han efterfølgende er blevet mødt med voksende fjendtlighed i Rønne.

– Der er folk, der ikke hilser på os mere, og der blev på et tidspunkt oprettet en facebookgruppe, hvor folk skrev om, hvad man kunne bruge parken til, når de der klamme københavnere var rejst væk. Det gør ondt, når man kommer herover og prøver at skabe job og prøver at videreformidle en kulturarv efter bedste evne, og så få skudt noget i skoene, som ikke bliver dementeret.

Vi har lov til at sige nej

Ifølge Nis Staack har servitutten efterhånden ført til en del hovedbrud for ham og hans hustru. Dels har de følt sig hængt ud i pressen, dels har det også været svært for dem at få klarhed over, hvordan den kommunale bestemmelse egentlig skulle administreres i virkeligheden. Parret er desuden flere gange vågnet op til ubudne gæster i både sovegemakker og restaurant, og det er først nu, knapt fire år efter at parret overtog ejendommen, at der er faldet nogenlunde ro over sagen vedrørende adgangsforholdene til den historiske have.

Kommunen siger nu, at det er fint, at der hænger et telefonnummer, og så kan man ringe, hvis man gerne vil ind og se parken i yderperioderne?

– Ja. Parken er åben og porten ulåst alle hverdage fra 1. maj til 31. september, så det er kun i yderperioden, man skal ringe. Vi har fra starten haft den holdning, at parken skal være til for alle, med de gældende regler. Men så er der nogen, der har fået det indtryk, at her må man spille bold, klatre i træer, grille og lave picnic. Det har aldrig været meningen. Man kan komme og spørge os, om man må lave picnic i vores have, og så kan det være, vi siger ja. Men det kan også være, vi siger nej. Vi har lov til at sige nej, siger Nis Staack.

Turister i soveværelset

Nis Staack indrømmer, at sagen om parken af og til har fået ham og hans hustru til at spekulere over, om de traf den rigtige beslutning, da de købte den fredede ejendom i Rønne for snart fire år siden. Samtidig har de også et bud på, hvorfor de blev mødt med så voldsomme reaktioner i sagen om adgang.

– Det her er kun spekulationer. Men det kan jo være, at kommunen inden salget sendte nogle signaler ud om, at det her ville blive et grønt areal, som man kunne bruge frit. Der har i hvert fald været en rød tråd i forventningen om brug af parken, siger Nis Staack, der dog også har overskud til at grine lidt af de absurd mange misforståelser, der er opstået i kølvandet på sagen om den svære servitut og den smukke, historiske ejendom.

– Vi har oplevet at folk har stået inde i vores soveværelse for at tage billeder, fordi de tror, der er tale om en offentlig bygning. Vi har oplevet at komme ned om formiddagen i undertøj, og så har der siddet folk og spist frokost inde i restauranten. Det har været helt sindssygt, siger Nis Staack.

Hold kæft, hvor har vi fået tæsk

Nu har Nis og Malene Staack imidlertid besluttet sig for at se fremad. I sidste uge åbnede de aktiviteterne på Amtmandsgården med et nyt koncept: Sushi ud af huset.

– I sidste uge åbnede vi for takeaway fra onsdag til søndag. Drømmen er at lave noget a la carte i mindre skala, i hvert fald i sommerperioden, så mig og min kone kan drive det alene. Det er supersvært at tiltrække kvalificeret arbejdskraft, og det niveau, jeg gerne vil lave, der kan man ikke oplære en 18-årig. Vi vil gerne være uafhængig af en tredje part, siger Nis Staack.

Når han ser tilbage på parrets første år i Amtmandsgården, ser han en pose blandede bolscher.

– Vi har haft det super sjovt og super rædselsfuldt. At åbne den 6. marts 2020 og blive lukket fire dage efter.... Det har været så hårdt. Hold kæft, hvor har vi fået tæsk, siger han.

Omvendt har der også været masser af stjernestunder i Storegade.

– Vi har haft 25 selskaber det seneste år, og det har været en fornøjelse. Det er fedt at være en del af en konfirmation eller en 60 års fødselsdag. Det er superfedt, når der kommer en klan ind. Så står vi bare i kulissen og sørger for, at det hele kører. Vi har haft koncert i parken, hvor folk mindedes en afdød, det har været så fint, siger Nis Staack, og løfter sløret for sit inderste håb for fremtiden:

– Drømmen er et år, hvor der bare er ro over hele linjen.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT