Udvalgenes indstillinger blev godkendt eller underkendt i Økonomi- og Klimaudvalget, ØKU, men konstitueringen og partihopperi betød, at Socialdemokratiet og flere andre partier var udenfor. Derfor afspejler flertallet i ØKU ikke det flertal, der er i kommunalbestyrelsen. Det har i praksis betydet, at Socialdemokratiets tre mandater ofte har kunne udgøre de afgørende stemmer i kommunalbestyrelsen.
Vores fokus
I den socialdemokratiske gruppe har vi haft fokus på to ting.
For det første bornholmernes velfærd. Her har den store udfordring alle årene været, at Bornholm har skulle spare mange penge, og det har stillet os og alle andre partier i en situation, hvor det mere har handlet om at skærme og afværge besparelser, end at tænke i nye forslag til en forbedring af velfærden.
Netop derfor har vi for det andet haft fokus på alt, hvad kan løfte og udvikle Bornholm - for hvis ikke det sker, så vil vi som følge af alderssammensætningen og fald i befolkningen komme i en alvorlig velfærdsklemme, hvor det går nedad.