Borgmester Thomas Thors (S) ønskede i Bornholms Tidende den 12. maj "en debat om etableringen af et nyt kulturcenter i Rønne".
Anledningen antages at være den massive kritik i offentligheden af forslaget om at lade Bornholms Bibliotek indgå i det foreslåede kulturhus.
I stedet for en debat om biblioteket og bibliotekets ydelser ønsker Thomas Thors en debat om et kulturhus – som få har vist sig at være imod. En debat, som vil få argumenterne imod at flytte biblioteket til at drukne i tilhængernes visioner for et fremtidigt kulturhus. Bibliotekets og biblioteksbrugernes problem ved flytningen vil blive begravet i en bred debat om parkeringsbåse, om torvet i Rønne og om fremtiden for kulturelle tilbud på Bornholm.
I stedet for en sådan bred kulturdebat var det ønskeligt, om tilhængerne på tryk i Bornholms Tidende gjorde sig bekendt med den konkrete kritik og forsøgte at imødegå den med argumenter. Her kunne det være passende, at også partierne kom på banen. Det er jo hos dem, debatten kommer til at ende.