Det er let at pege på fejl, når en forening går i gang med et byggeri, der bliver større end forventet.
Og selvfølgelig skal regler overholdes, og selvfølgelig skal myndighederne sikre, at alting er på plads i forhold til forurening, brandsikkerhed og kystbeskyttelse i sådan et nyt byggeri. Men at gå så prompte i aktion med et strakspåbud frem for en uformel samtale først, vækker spørgsmålet, om Bornholms Regionskommune har glemt, hvorfor de findes. Problemer skal løses via dialog, og i vores lokale samfund er strakspåbud ikke første skridt i en sådan.
Rønne Havbad er et projekt, der bringer liv og fællesskab til Rønne, der længe har sultet efter at komme med på den maritime trend. 600 medlemmer i sauna- og havbadeforeningen vidner om, at det er et anliggende for mange. Ved først at kræve saunaen lukket i stedet for at finde hurtige, pragmatiske løsninger, risikerer kommunen at udfordre det glimrende tiltag og suge energien ud af de frivillige ildsjæle i bestyrelsen.
Det er godt, at kommunens krav om byggehøjde og afstand fra forurenet jord ikke er til forhandling. Men det er også vigtigt, at foreningen har mulighed for at forklare, hvordan trækonstruktion og omklædningsfaciliteter er blevet nødvendige for at løse de praktiske forhold. Man kunne kalde byggeriet for lidt for ”kreativt”, men det er netop nu, at fokus bør ligge på, hvordan man kan lovliggøre og justere projektet.