Klub Leonora er en kvindeorganisation i Nexø, der indsamler midler til lokale formål. Øens Venner er en social-kulturel forening, der ligeledes holder til i Nexø.
Gennem sommerens aktiviteter har Klub Leonora skaffet et overskud på 7.500 kroner, og hele beløbet er nu doneret til Øens Venner, som for syvende år i træk planlægger at afholde juleaften med alle de traditionelle elementer: Middag, hygge, dans om juletræet og besøg af julemanden, som har gaver med til alle.
Arrangementet er for borgere på øen, der ikke har ressourcer til selv at holde jul eller som blot ønsker at undgå at sidde alene juleaften. Alt planlægges af frivillige kræfter, og også på selve aftenen hjælper fremmødte til, hvis de har mulighed for det.
– Dette prisværdige initiativ ville Klub Leonora gerne støtte, skriver foreningen i en meddelelse og tilføjer, at man kan kontakte Øens Venner på telefon 91 25 30 03, hvis man ønsker at donere penge eller give en hånd med.