Anerkend Palæstina

SYNSPUNKT | DEBAT | Torsdag 19. september 2024 • 20:00
Af:
Brian Jensen
Hasle
SYNSPUNKT | DEBAT | Torsdag 19. september 2024 • 20:00

Det skriver Lave K. Broch fra Hasle 18. september i et indlæg .

Brian Jensen, Hasle

 

Ingen ting havde været bedre, enn at det kunne blevet en realitet og lagt grunnlag for en varig fred i Midt-østen og verden forøvrig.

Men en ensidig anerkendelse af Palæstina vil bare lave brok, yderligere eskalere den betændte situasjon.

International anerkendelse

Norge og flere andre land allerede anerkendt Palestinsk selvstændighed. I FN har Palæstinas representant netop blevet flyttet fra observatør plads, til en fast plads, blandet rådets delegater og dermed har Palæstina ophøjet sin status.

Som bekendt, stemte Danmark i lighed med Norge for opgradering af de palæstinensiske selvstyremyndigheter i FN-systemet for en tid tilbage men er tydelig på, at en ensidig anderkendelse ikke er aktuelt på det nuværende tidspunkt.

"Vi kan kun akseptere en palæstinsk stat, hvis det er fuld anderkendelse af Israels ret til at eksistere", sa Danmarks statsminister Mette Fredriksen 14. maj

Inntil regionen (Iran, Hamas, Hisbollah, Hutuene mfl) anderkender Israel som en uavhengig jødisk stat, vil det ikke bli fred.

Belønning af terror

At anderkende «Palestina» før der foreligger en fremforhandlet løsning er opskriften på mer konflikt, og det vil være en belønning av terror.

Etter 7. oktober har palestinske selvstyremyndigheder og Fatah belønnet terroristerne som gennomførte massakrene, hædret dem og opmuntret til gentagelse.

De Palæstinensiske selvstyremyndigheder nækter at komme med nogen form for fordømmelse af Hamas og respondere i stedetfor med et forstærket jødehad, som vi så på Bornholm, når højskolen begyndte at marsjere ensidig i Svenskekvarteret i Rønne, fremfor at lægge opvtil en højskole dialog om konfliktens kærne problem.

Debatredaktørens bemærkning

Indlægget er skrevet på norsk - bortset fra mellemrubrikkerne - og er ikke forsøgt oversat

FÅ ABONNEMENT