Der er gode nyheder fra firmaet HJB Byggeforretning ApS, som kan melde om økonomisk fremgang. Det er lykkedes at vende et underskud i forrige regnskabsår til et plus i det seneste regnskab, som netop er indleveret.
Regnskabet dækker perioden fra den 1. maj 2020 til den 30. april 2021 og viser et overskud før skat på 2.085.263 kroner. Det foregående regnskab viste et minusresultat på 518.368 kroner.
Direktøren i HJB Byggeforretning, Claus Stamer, er ikke overrasket, da overskuddet kan forklares med, at firmaet samlede fire arbejdsadresser ved at bygge et nyt firmadomicil på Kaj Mogensens Vej 1 i Rønne til 12 millioner kroner.
– Sidste år kom vi ud med et kedeligt regnskab, fordi vi byggede selv, og når man bygger for sig selv, så koster det, fortæller han.