Fyrmester Jens Peter Jacobsens svigersøn har fået fortalt direkte fra svigerfaren, hvordan de økonomiske midler blev tilvejebragt: Svigersønnen Jan Thorbek fortæller: ”Fiskerne Aksel Hansen og Hilmar Frithiof foretog flygtningetransporterne fra Bornholm til Simrishamn. Hver transport kostede dem en dags fangst ved fiskeriet. For at holde transporten ved lige, var det derfor nødvendigt at kompensere Aksel Hansen og Hilmar Frithiof for manglende fiskeriindtægter. Jens Peter Jakobsen havde gode kontakter til redaktør ved dagbladet ”Politiken”, Hakon Stephensen 1), der på sin side havde gode kontakter til departementschefen i Statsministeriet, der sørgede for at hente penge i Statsministeriets uden bilag.” (Ø-arkivet)
Efter at samarbejdspolitikken var brudt sammen, var regeringen trådt tilbage. Departementscheferne etablerede derefter en form for styre. Oplysningen om, at de hentede penge i Statsministeriet, kan af gode grunde ikke verificeres. Derimod er der flere oplysninger om Hakon Stephensen, ”Politiken”.
Historikeren Jørgen Barfod har interviewet fyrmester Jens Peter Jakobsen 27.7.1964. Dengang fik han at vide følgende: ”Organisationen kostede naturligvis penge, og disse skaffedes bl.a. fra kontorchef Abitz 2) på amtskontoret, der via amtmandsinden, fru Stemann 3), fik kontakt til hendes bror, chefredaktør Hakon Stephensen på Politiken, som kunne skaffe de nødvendige midler. Andre midler fik Jakobsen ved at gå til skibsreder Knud Lauritzen 4).” (Jørgen Barfod: Et centrum i periferien, 1976, side 186.)
Finn Aksel Hansen5) fortæller: ” En flygtningetransport betød, at der ikke kunne fiskes den dag. Aksel Hansen lod hatten gå rundt blandt flygtningene. Nogle havde 1 kr., andre havde flere tusinde kroner. Når Aksel Hansen og Hilmar Frithiof kom tilbage til Christiansø, kunne de få spørgsmålet: ”Har du fanget fisk i dag?” og svaret kunne så være: ”Nej, vi fik brud på garnet.” (Ø-arkivet)
Hans Andersen Koefoed 6), der ejede Store Almegård i Knudsker, fortalte efter krigen til ”Bornholmeren” om pengeindsamling: ”Han forklarede, at han som regel inviterede venner og gode bekendte til en lille fest på St. Almegård, og når de efter en lille middag samledes omkring kaffebordet, tog han en hat frem og sagde: ”Nu skal I bare se! Jeg lægger en 100-kr. seddel i hatten og lader den gå rundt. I lægger noget lignende i - og så ser I ikke mere de penge”. Det forstod gæsterne, og ingen spurgte, hvad pengene skulle bruges til. (Børge Kure: En ø i krig, side 62.)