Det var brand- og redningsopgaver, men også fugleopsamlinger (af døde fugle, red.), oplyste brigadechef Henrik Andersen ved den fælles nytårsparole for de bornholmske beredskabsmyndigheder på Almegårds Kaserne.
– Det er vigtigt for os at have blik for, at vi er en national enhed. Det kan hjælpe os med at blive lidt flere på kasernen i fremtiden, mente Henrik Andersen.
Beredskabsstyrelsen har således assisteret ved flere opgaver ovre i det forløbne år – senest havde man i december en styrke på 30 til at hjælpe med en nedslagtning af en kalkunbesætning på Lolland på grund af fugleinfluenza.
Det kommunale beredskab havde sidste år 308 udkald til blandt andet drukneulykker, færdselsuheld, brande med videre, oplyste beredskabschef Louise Lyng Bojesen.