De stejle klipper ved Kaja Hal.
Overtro ved Kaja Hal
Her er sket sære ting om natten. I mørke nætter mellem den 12. og 13. december kan man se et blåt lys fra de mørke revner, det er de underjordiskes lamper.
For mange år siden så et ægtepar på måneskinstur en underjordisk komme op af grøften, mens han snurrede en tallerken rundt på fingerspidserne. Han spurgte dem, om de ville med, og se noget mærkeligt. Det ville manden gerne, fruen turde ikke og bagefter forsvandt den underjordiske.
Hvem er de underjordiske? Det er nogle små mennesker med røde hatte, der lever skjult nede i kæmpehøjene eller i klippernes mørke huler. Nogle sagde, at var de døde bornholmere, men sagnfolk findes alle vegne. På Vestsjælland kaldes de for elverfolket. De fine klaverspillende frøkener i hovedstaden kaldt dem alfer. Men der er meget langt fra 1800-tallets Købehavn til en lille malkepige i en kostald på Bornholm.