Frifundet skolelærer bliver tilbudt hjælp

Tirsdag 26. august 2025 • 05:30
Tirsdag 26. august 2025 • 05:30

En 30-årig skolelærer blev fredag i Retten på Bornholm frifundet i en sag om blufærdighedskrænkelse af to piger i en folkeskole, og lærerforeningen står nu klar med blandt andet psykologhjælp.

Det har utvivlsomt være et særdeles presset og nervepirrende halvt år for en 30-årig mandlig lærer, som fredag i Retten på Bornholm fik afgjort sin sag, hvor han stod tiltalt for blufærdighedskrænkelse af to piger i mellemskolingen (4.-6. klasse) på den bornholmske skole, hvor han arbejder.

Som oplyst på tidende.dk fredag blev læreren dog til tydelig lettelse for både ham selv og flere af de fremmødte tilhørere frifundet og kunne altså forlade retten som en fri og renset mand – dog med det forbehold, at anklagemyndigheden har 14 dage startende med i fredags til eventuelt at anke frifindelsen til en højere instans.

Formanden for Bornholms Lærerforening, Cindy Dellgren, forklarer, at Danmarks Lærerforening i forhold til at hjælpe sit medlem har et beredskab, der træder i kraft i en sådan situation, ligesom det også er hovedorganisationen, der har sørget for at skaffe læreren en advokat til at tale hans sag i retten.

– Landsorganisationen tager sig af sådan en sag, siger hun.

– Den har en psykologisk rådgivning, som medlemmerne kontakter, og som så har mulighed for at tilbyde en række samtaler til medlemmet. Lærerforeningen har også advokater, de samarbejder med i forhold til den slags.

Cindy Dellgren oplyser, at tiltalen og de konkrete anklager som sådan ikke er noget, der er blevet oplyst, inden sagen blev behandlet i byretten.

I har måske endda ikke vidst, hvem der stod tiltalt?

– Jo, jeg har jo talt med personen for at formidle kontakten til advokaten og til Danmarks Lærerforening, men vi har ikke vidst noget om, hvad anklageskriftet gik ud på, siger Cindy Dellgren.

– Og så har vi jo altså nu de 14 dage, hvor anklagemyndigheden kan overveje at anke udfaldet af sagen, men det bliver forhåbentlig med et positivt udfald for vores lærer. Dernæst skal vi snakke med arbejdsgiveren og have gang i et forløb for ham, og der kommer vi selvfølgelig ind over i forhold til at være behjælpelige med eventuelle psykologsamtaler og sådan nogle ting.

Vil det sige, at psykologhjælp ikke allerede er iværksat?

– Det er forskelligt, hvad man eventuelt er i stand til under selve forløbet, men det kommer i hvert fald til at skulle træde i kraft nu, at han bliver tilbudt psykologhjælp.

Har ikke været fyret

Ved du, om ansættelsesforholdet vil fortsætte?

– Som udgangspunkt har læreren ikke været fyret, han har været fritstillet. Og eftersom det jo lige nu står til at være en frifindelse, burde der ikke være noget problem i forhold til hans ansættelsesforhold, men det hele afhænger selvfølgelig også af, om han overhovedet selv har lyst til at fortsætte.

– Man kan sige, at der lige kommer en periode, hvor han skal have noget ro til at få det bedre, for det er jo en voldsom ting, han har været igennem. Og man ved heller ikke, om der kan opstå en forsinket chokreaktion, siger Cindy Dellgren.

Alt i alt er det meget hovedorganisationen, der tager sig af sådan en sag?

– Man kan sige, at når jeg hører om det, så formidler jeg en kontakt med det samme over til vores hovedorganisation, som så tager den derfra. Og så er vi faktisk ude af det, når det bliver til en decideret sag, hvor der bliver rejst tiltale.

Hvis vi antager, at frifindelsen ikke bliver anket, træder den lokale lærerforening så ind på banen?

– Ja, samtalen med arbejdsgiver i forhold til medlemmets tilbagevenden til arbejde tages mellem medlem, Bornholms Lærerforening og arbejdsgiver, siger Cindy Dellgren.

Hvad med de to skolepiger, som har været en del af sagen?

– Der har også været et kriseberedskab i forhold til dem, men det er ikke noget, vi som lærerforening er inde over.

Læreren stod ifølge anklageskriftet tiltalt for nogle episoder mellem oktober sidste år og januar i år, som omhandlede blandt andet at have stukket hænderne ned i lommerne og vippet med fingrene tæt på intimzonen på en elev af hunkøn og at have klemt hendes baller, ligesom en anden elev mente, han havde trukket hende i trussekanten og kørt en hånd op og ned ad hendes bagdel.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT