– Fiskerne ser det hver dag, at sælerne spiser, hvad der er. Selvfølgelig vil de helst have torsk, men hvis der ikke er nogen torsk, så spiser de noget andet. De skal jo have mad. Det er lidt ligesom, når vi åbner køleskabet, siger han.
Samtidig gør han det klart, at fiskerne synes, at undersøgelserne burde være gennemført tidligere end til foråret.
– I fiskernes verden kan det kun gå for langsomt. De lægger op til de her forsøg i løbet af foråret, hvor vi siger "kom nu i gang". Der er ingen grund til at vente. Det forsøg skulle have været lavet før jul, så man ikke fik den her pause. Det er en meget, meget, meget kedelig og træls situation, at man stopper reguleringen, fordi banditsælerne har vundet, siger Thomas Thomsen.
Sverige regulerer
I Danmark er reguleringen af gråsæler sat på pause, fordi de ifølge Miljøstyrelsen ikke længere har væsentlig erhvervsøkonomisk betydning for fiskeriet. Det var forudsætningen for at kunne dispensere fra den beskyttelse, som gråsælen har i kraft af habitatdirektivet. Årsagen er, at torske- og laksekvoterne er reduceret så markant, at denne betingelse ikke længere er opfyldt, vurderer Miljøstyrelsen.