Vil du betegne dig selv som marxist? Det ved jeg, at min chefredaktør vil være interesseret i at høre.
– Hele den socialdemokratiske bevægelse bygger sådan set på Marx, og hele idéen om, at man kan have politologi som fag bygger dybest set på marxisme. Nu bliver det gjort til noget grimt, men Marx etablerede, at politisk økonomi kunne være et fagligt felt ved siden af økonomi. Selvfølgelig er jeg da marxist, men jeg er også inspireret af mange andre, siger han og henleder min opmærksomhed på bogreolerne, der fylder et par af væggene fra gulv til loft.
– Du kan se herinde, at jeg ikke kun har Marx og Lenin. Derovre har jeg Kierkegaards samlede værker stående, jeg har også en masse Dostojevskij og Grimbergs Verdenshistorie. Jeg har læst en del bøger, dog ikke så meget de sidste år. Der er det mest blevet til politiske dagsordener.
Savner du at have mere tid til at læse?
– Der er mange ting, jeg synes er spændende. Jeg savner også at være tømrer. Grundlæggende synes jeg, at det er et enormt privilegium at hellige mig politik og være med til at udvikle Bornholm. Men jeg glæder mig også til en dag at få kolleger igen, for det er lidt ensomt fag – og også til at komme ud og lave tømrerarbejde.
Fuldtidspolitiker
En viceborgmester har ikke eget rådhuskontor, og meget af Morten Riis’ arbejde foregår fra hjemmekontoret. Den isolerede tilværelse, der også omfatter et væld af møder, er selvvalgt, for han valgte at sige sit faste job hos PL Entreprise op i 2019, da han fik tilbudt posten som regionskommunens nummer to. Morten Riis modtager ikke flere og større honorarer end de fleste andre viceborgmestre, men beslutningen blev truffet, for at få hverdagen til at hænge sammen menneskeligt og give ham bedre arbejdsbetingelser for at dedikere sig til politik. Arbejdstiden, han de seneste par år har lagt i det politiske arbejde, er omtrent den samme, som da han skulle kombinere hverdagsjobbet og politik.
Det når han lige at forklare inden interviewets andet intermezzo. Danmarks Radio skal interviewe ham, og det foregår via en app, der sikrer lyd i høj kvalitet. Historien handler om manglende tilbud for de bornholmske unge. Morten Riis opremser de eksisterende muligheder og nævner en forbedring af kommunikationen som en løsning. Hvad angår manglen på fritidsklubber, fremhæver han kommunens økonomiske kvaler. Børne- og skoleudvalgsformanden turnerer ikke med valgløfter, der er næsten umulige at føre ud i livet. Til slut bliver han spurgt, om han vil se, hvad han bliver citeret for, inden det havner på dr.dk eller i radioen. Det har han ikke brug for.
– Du har jo ikke sagt noget, der er helt vanvittigt, kommenterer journalisten.
Kommunalpolitik er en pragmatisk omgang, hvis man sidder omkring bordet, hvor beslutningerne skal træffes. Mere drømmende var Morten Riis, da Riis-parret flyttede til Bornholm i 2004. På en regnvejrsdag omkring sankthans faldt de pladask for Gudhjem i forbindelse med Mays optagelsesprøve i Nexø. De var enige om at bosætte sig i Gudhjem, hvis hun blev optaget, og det skete. Den nyuddannede akademiker, der havde uddannet sig inden for, hvad "nogen vil kalde et brødløst fag", havde også kreative ambitioner.