Bornholms Affaldsbehandling (Bofa) sendte sidste år opgaven med affaldsindsamling på Bornholm i udbud i EU, og direktør Jens Hjul–Nielsen kan nu fortælle, at der er kommet fire bud på kontrakten.
Men han kan hverken afsløre, hvem tilbudsgiverne er, eller hvordan tilbudsgiverne fordeler sig geografisk.
– Jeg kan kun sige, at der nok ikke er fire virksomheder på Bornholm, der er store nok til at byde på sådan en opgave, siger han.
Der er tale om en tiårig kontrakt til mellem 220 og 330 millioner kroner med mulighed for forlængelse. Udbuddet er usædvanligt, for kontrakten handler ikke alene om at samle affald ind, men også om at designe en ordning, så Bornholm kan realisere den politiske ambition om at blive affaldsfri ø i 2032.