30 kilometer i regnvejr: I et land uden bomber, med lægehjælp og rent vand, klarer vi nok en smule regn

Sally Morks er initiativtager til marchen, og hun understreger, at de støtter alle menneskers ret til liv. Foto: Sarah Thun Kristensen
En lille gruppe af studerende fra glas- og keramikskolen i Nexø gik tirsdag tværs over Bornholm for at vise solidaritet med palæstinenserne - og det foregik i øsende regnvejr.
Det er næsten uoverskueligt at træde ud af redaktionsbilens trygge læ og ud på vejen i Aakirkeby, da Tidendes udsendte parkerer bilen for at møde en lille flok med flag og bannere.
Få fuld adgang til Tidende.dk |
DAGENS ELUDSIGT BORNHOLM
DET FRIE VALG / 29-11-2023 / ELPRIS+SPOTTILLÆG / AFGIFTER / NETTARIF
Onsdag eftermiddag-torsdag morgen: Igen et højt prisniveau i kogespidsen (kl. 17-21). Men der er relativt billige elpriser efter midnat, hvor vi kan anbefale, at man lader sin elbil, vasker sit tøj, tørretumbler og får vasket køkkengrejet. Opdateret kl. 13.01. Næste opdatering kl. 00.14.