Risiko for kø på Øresundsbroen i tre måneder

Risiko for kø på Øresundsbroen i tre måneder
I tre måneder vil der kun være en vejbane åben i begge retninger på Øresundsbroen på grund af vejarbejde. Arbejdet ligger stille i påsken. Arkivfoto: Berit Hvassum
NYHED | 11. FEB 2025 • 12:56
Henrik Nielsen
Journalist
NYHED
11. FEB 2025 • 12:56

I tre måneder vil der være omfattende vejarbejde på broen. Det kan påvirke både biler og busser.


Skal man en tur over Øresundsbroen i bil eller bus i de kommende måneder, er det en god idé at forberede sig på, at køreturen kommer til at tage længere tid end normalt. Selskabet bag broen fortæller nemlig, at der skal foregå omfattende vejarbejde fra den 9. marts og tre måneder frem.

Med undtagelse af påsken vil vejtrafikken i perioden være begrænset på grund af vedligeholdsarbejde ved overgangen mellem Peberholm og broen. Efter 25 års trafik skal en såkaldt ekspansionsfuge udskiftes. Det er nødvendigt for at sikre, at broen forbliver sikker og i god stand, fremgår det.

"Fugen går på tværs af hele broen og vil blive udskiftet i sektioner for at kunne holde broen åben under det omfattende arbejde", fortæller Øresundsbro Konsortiet på broens hjemmeside.

Lavere fart


I perioden vil der kun være en enkelt vejbane åben i hver retning, hvilket kan skabe køer i myldretiden. Derudover reduceres fartgrænsen, og hverken brede eller tunge køretøjer kan passere broen.

Det vil sige køretøjer med en bredde på over 375 centimeter eller en vægt på over 100 ton. Togtrafikken påvirkes ikke og kører som normalt.

Øresundsbro Konsortiet fortæller, at tidsplanen for vejarbejdet kan ændres. I så fald vil man opdatere Øresundsbroens hjemmeside. Der vil også ske en opdatering, når broens trafikcenter ser, hvordan trafikken flyder under vejarbejdet. Det sker, for at trafikanter så vidt muligt kan planlægge deres tur på tidspunkter med mindre trafik.

Hvis nogen spørger sig selv, hvad en ekspansionsfuge er, så er svaret, at det dybest set er en planlagt revne, der placeres i betonen, så den kan udvide sig og trække sig sammen, for eksempel på grund af stor belastning eller temperaturforskelle.

Svært at sige


Det er ikke kun bilister, som risikerer at blive påvirket af det planlagte vejarbejde.

Det samme gælder Bornholm Expressen, hvis busser kører rejsende frem og tilbage mellem Bornholm eller Ystad og København. Om arbejdet får konsekvenser for fjernbusserne, er svært at sige, fortæller Molslinjens kommunikationschef, Jesper Maack, som også varetager kommunikationen for Bornholm Expressen.

– Ingen, hvis det er planlagt rigtigt, men der kan selvfølgelig opstå forsinkelser, hvis der sker noget til den tid. Men som regel venter færgerne jo på passagererne i busserne, hvis de er sent på den, fortæller han.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT